Pamatojoties uz Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plānu, viens no instrumentiem integrācijai starptautiskās vērtības ķēdēs, sadarbības tīklos un ES līmeņa inovāciju ekosistēmās ir Latvijas uzņēmumu dalība IPCEI jeb Eiropai svarīgo kopīgo interešu projektos (Important Projects of Common European Interest, turpmāk – IPCEI) un ES industriālajās aliansēs.
ES rūpniecības stratēģijas īstenošana tiek veicināta ar valsts atbalsta programmu jeb stratēģisko instrumentu IPCEI. Šādi liela mēroga stratēģiski un transnacionāli projekti apvieno zināšanas, finanšu resursus un ekonomikas dalībniekus visā Savienībā, lai pārvarētu nozīmīgas tirgus vai sistēmiskas nepilnības un sabiedrības problēmas, kuras citādi nevarētu risināt. IPCEI veido Eiropas konsorciji galvenajās stratēģiskās vērtību ķēdēs, kas savieno atsevišķu uzņēmumu projektus. IPCEI projektos varēs veikt rūpnieciskos pētījumus, eksperimentālās izstrādes un tehniski ekonomiskās priekšizpētes pētniecības projektiem.
Investīcijas mērķis ir palielināt privātos pētniecības un attīstības izdevumus, izmantojot mērķtiecīgus valsts ieguldījumus, kas veicina jaunu produktu un tehnoloģiju attīstību, iesaistoties Eiropai svarīgo kopīgo interešu projektos.
Lai projektu varētu kvalificēt kā IPCEI, tam jābūt kvantitatīvi vai kvalitatīvi īpaši svarīgam apjoma vai tvēruma ziņā vai jāietver sevišķi nozīmīgs tehnoloģiskais vai finanšu risks, vai abi šie riski. Lai noteiktu projekta svarīgumu, Komisija ņem vērā Komisijas Paziņojumu Kritēriji, pēc kuriem analizē saderīgumu ar iekšējo tirgu valsts atbalstam ar mērķi sekmēt svarīgu projektu īstenošanu visas Eiropas interesēs 2021/C 528/02.
Saskaņā ar Latvijas Atveseļošanas fonda plānu finansējumu plānots piešķirt investīcijas Nr.5.1.1.2.i. “Privāto P&A investīciju motivācija” ietvaros. Finansējuma intensitāte paredzēta atbilstoši GBER regulas Nr. 651/2014 25.pantam vai IPCEI Komisijas paziņojums par kritērijiem, kas atkarīgs no tālākās IPCEI attīstības.
IPCEI projektu mērķis ir attīstīt pavisam jaunas tehnoloģijas un risinājumus, kas vēl nav pieejami tirgū un lietošanā, bet atrodas izstrādes vai pētniecības stadijā, kurus kopīgu projektu ietvarā plānots izvērst ražošanā.