Projekta "Design for Innovation" partneru sanāksme Rīgā
Rīgā no 2018.gada 30. līdz 31.oktobrim norisinājās piektā projekta partneru sanāksme par tēmu – dizaina stratēģijas/ rīcības plāna izstrāde
Projektā vadošā partnera - Kārdifas Metropolitēna universitātes galvenā pētniece dizaina un inovāciju jomā Anna Višera (Anna Whicher) atklāja 30.oktobra sanāksmi, klātesošajiem sniedzot ieskatu Eiropā esošajās dizaina stratēģijās, īpaši izceļot Īrijas izstrādāto dizaina stratēģiju. Tāpat viņa iepazīstināja ar Eiropas kopējām politiskajām nostādnēm stratēģiju izstrādei, kuras būtu vērts ņemt vērā izstrādājot dizaina stratēģijas/ rīcības plānus projekta laikā.
Sanāksme tika turpināta ar praktisku darbnīcu, kuras laikā, soli pa solim, veicot vairākus uzdevumus, darba grupām bija jāgūst skaidrs priekšstats par savas valsts dizaina stratēģijas/ rīcības plāna galvenajiem mērķiem un soļiem to ieviešanai.
Pirmajā uzdevumā katras partnervalsts darba grupa, pārskatot iepriekšējās darba grupu sanāksmēs veikto dizaina ekosistēmas analīzi, definēja galvenos mērķus/aktivitātes rīcības plāniem. Pēc tā izpildes, darba grupas dalībniekiem bija jāiepazīstas ar citu valstu esošajās dizaina stratēģijās/ rīcības plānos ietvertajām aktivitātēm, analizējot, kā savu valstu dizaina stratēģiju izstrādē un īstenošanā varētu izmantot šo valsts pieredzi. Citu valstu dizaina stratēģijas/ rīcības plānu aktivitātes, kuras tika pozitīvi novērtētas un atzītas par iestrādājamām savas valsts rīcības plānos, tika sagrupētas izsniegtajās ietekmes matricās atbilstoši to prioritātei un ieviešanas termiņam. Nākamajā darba grupas uzdevumā, ņemot vērā 1. un 2.uzdevumā identificēto, tika noteiktas ne vairāk kā piecas aktivitātes, kuras plānots iestrādāt dizaina stratēģijas/ rīcības plānos, un attiecīgi tās jau tika aplūkotas detalizētāk, domājot par to īstenošanā iesaistītajām pusēm un nepieciešamajiem resursiem, kā arī to īstenošanas laiku un to ietekmes rādītājiem.
Partneru tikšanās otrajā dienā, 31.oktobrī, darba grupas dalībnieki devās vizītē uz Rīgas Krēslu fabriku, lai uzzinātu par uzņēmuma pieredzi ikdienā pielietojot dizainā orientētu domāšanu, kā arī izstrādājot produktus, kas ir saņēmuši starptautisko apbalvojumu “Red Dot”. Pēc “Rīgas Krēslu fabrikas” apmeklējuma sekoja vizīte uz Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabriku, kur Dizaina fabrikas pārstāve Līga Efeja klātesošos informēja par fabrikas izveidi, tās darbību un uzņēmumiem piedāvātājiem pakalpojumiem dizaina jomā.
Ņemot vērā, ka Latvija ir vienīgā partnervalsts “Design for Innovation” projektā, kurai jau ir izstrādāta nacionālā dizaina stratēģija (“Latvijas Dizaina stratēģija”), citām partnervalstu dalībniekiem bija vēlme sīkāk uzzināt par Latvijas pieredzi tās izveidē, kā arī par dizaina politikas īstenošanu Latvijā kopumā. Līdz ar to dienas turpinājumā Latvijas Dizaina padomes vadītāja Dita Danosa sniedza prezentāciju par padomes lomu un ieguldījumu Latvijas dizaina politikas īstenošanā.
Otrās dienas noslēgumā tika organizēta projekta partneru sanāksme, kuras laikā projekta vadošais partneris informēja par projekta aktualitātēm un turpmākajiem soļiem.
Dalība starptautiskajā forumā “EURegionsWeeks” Briselē
Briselē no 2018.gada 8.oktobra līdz 11.oktobrim norisinājās Eiropas Padomes organizēts starptautiskais forums “EURegionsWeeks”, kura sesijā “Stories About the Impact and Added Value of Interregional Cooperation” ar preznetāciju piedalījās arī projekta “Design for Innovation” darba grupas locekle, Kultūras ministrijas Kultūrpolitikas departamenta Radošo industriju nodaļas vadītāja Lilita Sparāne.
Sesijas laikā tika prezentēta Latvijas Dizaina stratēģijas izveides un ieviešanas plāna struktūra, kurā tika iesaistītas gan Aģentūra, gan Kultūras ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija, gan citas starpinstitūcijas un partneri, kuri atbildīgi par dizaina pievienotās vērtības ģenerēšanu tautsaimniecībā.
Tāpat Lilita Sparāne piedalījās projekta “Design for Innovation” vadošā partnera PDR (International Centre for Design & Research) organizētajā darbnīcā, kuras laikā kopā ar vēl trīs līdzīgu INTERREG projektu partneriem tika izstrādātas idejas starpdisciplinārai sadarbībai, balstoties uz dizaina domāšanas metodēm.
Dalība “International Design Policy Roundtable 2018” un “Insight Forum” konferencē
Briselē 2018.gada 20.novembrī norisinājās ‘’Design for Innovation’’ vadošā partnera PDR rīkotā konference “International Design Policy Roundtable 2018” un BEDA ( The Bureau of European Design Associations)(link is external) un PDR kopīgi rīkotā konference “Insight Forum”.
Abu pasākumu mērķis bija iepazīties ar dažādu valstu pieredzi dizaina stratēģijas un darbības plānu izstrādē dažādos to etapos, ekspertiem daloties pieredzē ar savas valsts izaicinājumiem, veiksmes un neveiksmes stāstiem. Vienlaikus eksperti diskutēja par labās prakses piemēriem, kurus varētu pārņemt citās valstīs, valstu sadarbības iespējām dažādos jautājumos, nākotnes tendencēm utml.
“International Design Policy Roundtable 2018” konferencē piedalījās projekta īstenošanas partnervalstu pārstāvji un uzaicinātie dizaina jomas eksperti no Īrijas, Somijas, Dānijas, Singapūras, Honkongas, Jaunzēlandes u.c. valstīm. Latviju pasākumā pārstāvēja pieaicinātās ekspertes, kas ir arī Latvijas projekta īstenošanas darba grupas pārstāves - Kultūras ministrijas Radošo industriju nodaļas vadītāja Lilita Sparāne un Latvijas Dizaina padomes priekšsēdētājas vietniece Dita Danosa, kas prezentācijā “Design in Action: Latvia’s Experience” stāstīja ne tikai par Latvijas Dizaina padomi un tās nozīmi Latvijas dizaina ekosistēmā, bet arī par tā lomu un Latvijas pieredzi dizaina stratēģijas izstrādē un tās ieviešanā.
Savukārt konferencē “Insight Forum” Latvijas pieredzē pardizaina stratēģijas izstrādi un tās ieviešanu dalījās Latvijas Kultūras ministrijas Radošo industriju nodaļas vadītāja Lilitas Sparāne, gan sniedzot prezentāciju, gan piedaloties ekspertu paneļdiskusijā.
Nozares ekspertes norādīja, ka dalība šādās diskusijās un semināros paver iespēju satikt jaunus sadarbības partnerus un nodibināt svarīgus kontaktus. Turklāt tā nodrošina iespēju izplatīt Latvijas labās prakses piemērus, iegūt ļoti daudz vērtīgas informācijas par citās valstīs paveikto, kas ir būtiska un noderīga projekta “Design for Innovation” ieviešanas laikā, kā arī pārņemt citu valstu labo praksi un veicināt starpinstitucionālo sadarbību.
Sīkāka informācija par pasākumu un foto pieejama projekta mājas lapā.
Projekta “Design for Innovation” darba grupas sanāksme
Projekta “Design for Innovation” ietvaros 2018.gada 19.decembrī tika organizēta kārtējā Latvijas darba grupas sanāksme.
Sanāksmē piedalījās projekta darba grupas locekļi, kuri pārstāvēja tādas iestādes kā Kultūras ministrija, Ekonomikas ministrija, Finanšu ministrija, Izglītības ministrija, Latvijas Dizaina centrs un citas.
Sanāksme norisinājās divās daļās. Pirmajā daļā darba grupas pārstāvji tika informēti par 2018.gada 30.oktobra partneru tikšanās laikā izvirzītajām īstenojamajām darbības plāna aktivitātēm dizaina stratēģijas ietvaros. Darba grupa piekrita, ka izvirzītās aktivitātes – atbalsta programmas izstrāde dizaineru pakalpojumiem, sabiedrības izglītošana par dizaina domāšanu, uzlabojumi statistikas veikšanā ar dizaina ekosistēmu saistītiem jautājumiem, veida statistika par dizaina ekosistēmu u.c. - ir atbalstāmas un nepieciešamas. Līdz ar to turpinājumā kopīgi tika lemts par šo aktivitāšu ieviešanas iespējamību – kādas organizācijas un institūcijas būtu jāiesaista to īstenošanā, kādi resursi nepieciešami utml.
Sanāksmes otrajā daļā darba grupa tika iepazīstināta ar Aģentūras jauno atbalsta programmu “Dizaina vaučeris”, kas patlaban tiek izstrādāta un kuras ieviešana arī tiks iekļauta Latvijas stratēģijas rīcības plānā kā viena no ieviešamajām aktivitātēm, kas paredz izmaiņas ES fondu atbalsta darbības programmā "Izaugsme un nodarbinātība”.
Jaunā atbalsta ietvaros komersantiem būs iespējams saņemt atbalstu dizainera pakalpojumam jauna produkta, procesa un stratēģijas izstrādei inovāciju ieviešanai uzņēmumā. Ideja, ka nepieciešams atbalsts dizaina veicinātām inovācijām, Aģentūras pārstāvjiem radās tieši “Design for Innovation” projekta īstenošanas laikā, kad pirmajā partneru tikšanās laikā Briģē, Briselē, darba grupa tika iepazīstināta ar Briselē īstenoto atbalsta programmu dizainera pakalpojumiem. Rezultātā tika veiktas izmaiņas Ministra kabineta 2016.gada 25.oktobra noteikumos Nr.692 “Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa "Palielināt privātā sektora investīcijas P&A" 1.2.1.2. pasākuma "Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai" īstenošanas noteikumi”, ieviešot jauno atbalsta veidu.
Ņemot vērā, ka šobrīd Aģentūra strādā pie minētās atbalsta programmas izveides, un ir būtiski, lai iecerētā pilotprogramma būtu veiksmīga, darba grupas pārstāvju un dizaina jomas ekspertu uzdevumos bija definēt kritērijus, pēc kādiem dizaineri tiktu apstiprināti kā pakalpojumu sniedzēji programmas ietvaros.
Darba grupa vienojās, ka pamatkritērijam jābūt dizainera pieredzei attiecīgajā dizaina jomā, kurā dizainers plāno sniegt pakalpojumus programmas ietvaros. Darbs pie kritēriju pilnveidošanas tupināsies arī nākamā gada sākumā, kad darba grupa un citi pārstāvji tiksies, lai pārrunātu jaunākās idejas un, nepieciešamības gadījumā, uzlabotu iepriekš izstrādātos kritērijus.