No 4. septembra amatā stājies Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Korejas Republikā vadītājs Mārtiņš Baumanis, kurš turpmāk Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) būs atbildīgs par eksporta veicināšanas un investīciju piesaistes jautājumiem Dienvidkorejā.

Mārtiņš Baumanis līdz šim strādājis uzņēmumā “Carrot Global” Korejas Republikā, kur organizējis un vadījis biznesa etiķetes, ārzemju kultūru un valodu apmācības, bijis “Camarata Music” mākslinieciskā vadītāja asistents Seulā, kā arī starptautiski atzītā kamerorķestra “Sinfonietta Rīga” izpilddirektors. Augstāko izglītību M.Baumanis ieguvis Brunel University, London un Guildhall School of Music and Drama Londonā.

“Sadarbībai ar Dienvidkoreju ir milzīgs potenciāls, jo  tā pēdējās desmitgadēs ir viena no straujāk augošajām ekonomikām pasaulē. Ar Dienvidkoreju varam sadarboties ne tikai piedāvājot dažādus Latvijā ražotos nišas produktus, bet arī augsto tehnoloģiju jomā, kurā Dienvidkoreja ir vadošajās pozīcijās pasaulē. Dienvidkorejā ir ļoti liela interese par dažādiem eko produktiem un dizaina precēm. Pēdējo piecu gadu laikā aktivizējusies arī sadarbība tūrisma jomā,”

uzsver Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Korejas Republikā vadītājs Mārtiņš Baumanis, kurš aicina uzņēmējus par sev interesējošiem jautājumiem saistībā ar Dienvidkoreju sazināties pa e-pastu martins.baumanis@liaa.gov.lv

LIAA direktors Kaspars Rožkalns norāda, ka Dienvidkoreja perspektīvā varētu būt ļoti nozīmīgs sadarbības partneris, veidojot divpusējās ekonomiskās attiecības. “Mēs varam piedāvāt daudz kvalitatīvu nišas produktu Dienvidkorejas tirgū, tāpat esam ieinteresēti uzrunāt potenciālos investorus augsto tehnoloģiju jomā. Arī daudzi uzņēmēji norādījuši, ka Dienvidkoreja ir labs sākums, kā ieiet Āzijas tirgū, īpaši šobrīd, kad Covid-19 ietekmē notiek pārmaiņas starptautiskajās piegādes ķēdēs,” tā K.Rožkalns.   

Jāuzsver, ka līdz šim Latvijai nebija savas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības Dienvidkorejā un tā tika izveidota, pārskatot LIAA ārējo ekonomisko pārstāvniecību tīklu. LIAA veiktās uzņēmēju aptaujas liecināja, ka pēdējos gados pieaugusi interese par Dienvidkoreju, Kanādu, Austriju un Beļģiju. Tādēļ sadarbībā ar Ekonomikas un Ārlietu ministrijām tika pieņemts lēmumu atvērt ekonomiskās pārstāvniecības šajās valstīs. Savukārt likvidētas tika pārstāvniecības Lietuvā, Polijā, Kazahstānā un Singapūrā.  Turpmāk tieši Dienvidkorejas pārstāvniecība pārņems arī sadarbības projektus ar Singapūru.

2019. gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Dienvidkoreju bija 106,3 miljoni eiro, kas ierindoja šo valsti 34. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru starpā. Kopējais preču un pakalpojumu eksports uz Dienvidkoreju bija 73,9 miljoni eiro, kas veido 0,4% no Latvijas kopējā eksporta, savukārt preču un pakalpojumu imports – 32,4 miljoni eiro, kas veido 0,2% no Latvijas importa. Salīdzinājumā ar 2018. gadu eksports ir palielinājies par 14%, bet imports ir pieaudzis par 28%. 2019. gadā Dienvidkoreja bija Latvijas 30. nozīmīgākais eksporta un 39. nozīmīgākais importa partneris pasaule. Pēc 2019. gada datiem nozīmīgākā Latvijas eksporta preču grupa uz Dienvidkoreju  ir koksne un tās izstrādājumi, kas sastāda 81%, bet otra nozīmīgā preču grupa ir minerālie produkti ar 7% no kopējā eksporta apjoma.

Latvijas ārējā ekonomiskā pārstāvniecība Korejas Republikā būs izvietota Latvijas Republikas vēstniecībā Seulā.

Jāņa Kovaļevska foto

Jānis Kovaļevskis

Komunikācijas un informācijas departamenta direktora p.i.
janis.kovalevskis [at] liaa.gov.lv