Latvija ir veiksmīgi piedalījusies programmas "Apvārsnis Eiropa" un Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) projektos, spējot zinātniekus gan izvirzīt starptautiskajā apritē, gan arī būt kā paraugs citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm inovāciju veicināšanā – šāds Latvijas darbības novērtējums tika izteikts seminārā IGLO tīkla ietvaros, kas 12. martā notika Latvijas Pastāvīgajā pārstāvniecībā ES, Briselē. Piedaloties 15 dažādu Eiropas valstu zinātnes un inovāciju ekosistēmu pārstāvjiem, seminārā tika apzinātas iespējas, kā attīstīt inovācijas ar Eiropas lielo zinātnes centru, piemēram, CERN, atbalstu.
Tehnoloģiju pārnese no zinātnes uz uzņēmējdarbību ir kopējs visu ES dalībvalstu izaicinājums, kas padara valstu ekonomikas ne tikai konkurētspējīgākas, bet arī palīdz inovāciju attīstībā gan medicīnā, gan pārejā uz klimatam neitrālām tehnoloģijām un emisiju samazināšanu. Šo tematu prezentācijās seminārā izvērsa Patrīcija Postigo Maklalina (Patricia Postigo McLaughlin), Eiropas Komisijas politikas koordinatore attiecībām ar CERN, Maurīcio Vretenars (Maurizio Vretenar), daļiņu fiziķis un ES projektu koordinators CERN, un Toms Torims, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors un Latvijas pārstāvis CERN. Savukārt semināru atklāja Mārtiņš Kreituss, Latvijas Pastāvīgās pārstāves Eiropas Savienībā vietnieks.
CERN ir pasaules lielākā fizikas laboratorija un pieredzējis ES projektu koordinators, kas daudzu gadu garumā veicinājis zinātnieku atklājumu pārnesi uz industriju un programmas "Apvārsnis Eiropa" projektu ietvaros atbalstījis inovāciju attīstību ES dalībvalstīs. Kopš 2021. gada, kad Latvija kļuva par CERN asociēto dalībvalsti, valsts zinātniskajām institūcijām ir bijusi iespēja piedalīties CERN koordinētajos "Apvārsnis 2020" projektos "I.FAST", "HITRIplus" un "PRISMAP", piesaistot ES finansējumu ar kopējo tiešo finansiālo ieguvumu 445 500 eiro apmērā.
"Eiropas Kodolpētniecības centrā sadarbojas un savu skatupunktu uz problēmu risināšanu sniedz zinātnieki un inženieri no visas pasaules, kas padara šo laboratoriju par unikālu vietu, kur rodas inovācijas. Lieliem zinātnes izaicinājumiem ir nepieciešamas lielas sadarbības un šajā kontekstā, Latvija ir nozīmīgs partneris Eiropas nākotnes tehnoloģiju attīstīšanā," atzīmēja daļiņu fiziķis un ES projektu koordinators CERN M. Vretenars.
Latvijas pārstāvis CERN Toms Torims izcēla programmas "Eiropas Apvārsnis" projektu "I.FAST" – inovāciju veicināšanas projektu paātrinātāju zinātnēs un tehnoloģijās -, kurā Latvijas pētnieki no RTU līdzdarbojas projekta pārraudzībā un vada darba grupu, kas ir atbildīga par inovatīvām paātrinātāju tehnoloģijām. "Mums ir jādod, lai mēs saņemtu pretī. Latvijas pētnieki CERN piedalās inovāciju radīšanā katru dienu, mēs sniedzam savu pienesumu un atpakaļ saņemam jau tagad vairāk nekā ieguldām," uzsvēra T.Torims.
"Šis seminārs Briselē bija nozīmīgs, lai informētu ES partnerus par Latvijas mērķtiecīgo darbu un lomu sadarbībā ar CERN. Mēs strādājam, lai radītu vēl vairāk veiksmes stāstu. Latvija pašlaik realizē Latvijas Republikas Ministru kabinetā apstiprināto stratēģiju, kas paredz Latvijai tuvākajā laikā iegūt pirms iestāšanās dalībvalsts statusu. Tas būs solis tuvāk kļūšanai par pilntiesīgu CERN dalībvalsti," uzsvēra Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Inovāciju un tehnoloģiju pārstāve CERN, Ženēvā Alise Pīka-Ozola.
Pasākums finansēts ar Atveseļošanas un noturības mehānisma atbalstu un to organizē Latvijas Inovāciju un tehnoloģiju birojs Briselē (Lat.tech) kopā ar Latvijas Inovāciju un tehnoloģiju biroju Ženēvā sadarbībā ar RTU. IGLO tīkls Briselē apvieno ES pētniecības un inovāciju organizācijas un to pārstāvjus Briselē