Atbalsts uzņēmējiem
fundrising school

Lai tehnoloģiju uzņēmumiem palīdzētu piesaistīt investīcijas, "Fundraising School" uzņem 100 dalībniekus. "Fundraising School" organizē eņģeļinvestīciju fonds "BADideas.fund" sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru.

Kopumā tika saņemti vairāk nekā 150 dalībnieku pieteikumu no 20 valstīm. Programmā piedalīsies 100 dalībnieku, no kuriem gandrīz 40 būs no Latvijas.

"Priecājamies par lielo interesi gan no dalībniekiem, gan investoriem jau otro gadu – tas ir spēcīgs signāls, ka šādas programmas ir vajadzīgas," saka "BADideas.fund" dibinātājs Raimonds Kulbergs.

Investīciju skola piedāvā interaktīvus vebinārus un individuālas darbnīcas. Programmas noslēgums ir individuālas pārrunas ar investoriem. Dalībnieku mērķis ir tuvāko mēnesi gatavoties sarunām ar investoriem, tai skaitā, tādiem fondiem kā "Hustle Fund", "500 Global” un "Change Ventures".

Lekcijas un mentorings

Papildu lekcijām un individuālām darbnīcām skola piesaistīs arī četrus mentorus – jaunuzņēmumu dibinātājus, kas piesaistījuši investīcijas, lai viņi dalītos savā pieredzē. Programmas beigās dalībnieki tiksies ar īpaši izraudzītiem investoriem individuālās sarunās, lai prezentētu savu ideju un sāktu sarunas par reālu investīciju piesaisti.

Tāpat kā pagājušajā gadā mācību programmu vadīs divi pieredzējuši pasniedzēji, kas abi ir strādājuši gan jaunuzņēmumu, gan investoru vidē, tai skaitā Silīcija ielejas uzņēmumos – "Whimsical" operacionālā vadītāja Diāna Lāce-Davidova un "Svethos" partneris Suhas Ghante.

Pateicoties stratēģiskam atbalstam no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas "Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana uzņēmumiem" atbalsta pasākuma "Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai" programma ir pieejama bez maksas,

Jau otro reizi

Pēc veiksmīga pilotprojekta 2023. gadā "Fundraising School" notiek jau otro reizi. Pagājušajā gadā vairāk nekā 80 dalībnieku programmas noslēgumā prezentēja savas idejas investoriem. Šajās sarunās piedalījās vairāk nekā 20 fondu pārstāvju, kas kopumā pārvalda vairāk nekā 700 miljonus eiro investīciju kapitāla. "Fundraising School" dalībnieki kopumā piesaistīja vairāk nekā 3,5 miljonus eiro.

"Laiku no laika redzam, ka lieliskiem uzņēmumiem ir grūti piesaistīt investīcijas, jo pieteikumos trūkst atbilžu uz svarīgiem jautājumiem, ko uzdod investori, piemēram, kāpēc šī ir īstā komanda, kas uzvarēs tirgū, cik strauji augošs ir tirgus vai tieši kā investīcijas ļaus sasniegt uzņēmuma mērķus. Pēc pandēmijas investīciju drudža joprojām redzam, ka investori ir strikti ar savām prasībām un pieprasa strauju izaugsmi ar balansētām izmaksām. Pateicoties mūsu 200 investoru kopienai, varam aizņemties Silīcija ielejas labāko praksi un ar to dalīties mūsu reģiona lokā," teic teic R. Kulbergs.

Jāmāk pastāstīt par savu projektu

Mācību programmas saturu ir izveidojuši "BADideas.fund" eņģeļinvestori. "Šī programma ir iespēja ieguldīt mūsu zināšanas tehnoloģiju jaunuzņēmumu ekosistēmā," iepriekš izteicies R. Kulbergs.

"BADideas.fund" saņem daudz investīciju pieteikumu. Tomēr daudziem nākas atteikt, jo nereti jaunuzņēmumu dibinātāji nespēj līdz galam izveidot investoriem pievilcīgu stāstu, kāpēc tieši šī kompānija ir pelnījusi investīcijas. Un tas notiek pat tad, ja ir stipra komanda un spēcīgi finanšu rādītāji. R. Kulbergs atzīst, ka atteikt šādām komandām ir grūti.

Tāpēc tika izveidota mācību programma "Fundraising School".

Parādi man savu slikto ideju!

Fonda nosaukums "BADideas.fund" nav izvēlēts nejauši, rakstīja Labs of Latvia. Katrs jaunuzņēmuma dibinātājs, tostarp arī fonda dalībnieki, ir dzirdējis, ka viņa ideja nekam neder.

"Arī visu vienradžu dibinātāji sākumā ir dzirdējuši, ka viņu ideja ir pagalam draņķīga. Tieši tāpēc nolēmām nekautrēties un nosaukt sevi par "BADideas.fund". Mēs nebaidāmies ieguldīt šķietami sliktās idejās, jo investējam komandā, nevis tikai idejā, ko tā attīsta. Laba komanda sasniegs lielas lietas, bet ideja pa ceļam mainīsies vismaz piecas reizes," tā R. Kulbergs.

Viņš pirms vairākiem gadiem pārdeva savu jaunuzņēmumu "Funderful". Kopš tā laika R. Kulbergs ir bijis iesaistīts vairākos projektos – gan pats veidoja jaunuzņēmumus, gan bija padomdevēja lomā citiem dibinātājiem. "Esmu palīdzējis visai daudziem jaunuzņēmumiem ar padomu. Eņģeļinvestīcijas šķita nākamais loģiskais solis, bet nedaudz bažījos investēt individuāli," tā viņš. Aprunājoties ar citiem dibinātājiem un augstākā līmeņa vadītājiem, R. Kulbergs secināja, ka domu gājiens ir līdzīgs – daudzi labprāt investētu, bet vēlas to darīt kopā ar vēl kādu. "Daudzi labprāt sāktu investēt ar mazām naudiņām, bet jaunuzņēmumiem kā individuāla investīcija šāda summa neko daudz nepalīdz. Taču, saliekot kopā šo kapitālu, sanāk kaut kas spēcīgs. Turklāt – ne vien finansiāli, bet arī intelektuāli. Desmit minūšu atgriezeniskā saite no pieredzējuša dibinātāja ir nenovērtējama. Iespējams, tā ir pat vērtīgāka par konkrēto naudas summu," tā R. Kulbergs.