Investīcijas
Publicitātes foto

Šodien Latvijas uzņēmēju delegācija Briselē tikās ar Eiropas Komisijas izpildviceprezidentu Valdi Dombrovski un citiem ES institūciju pārstāvjiem, lai pārrunātu biorafinēšanas projektu attīstības perspektīvas. Vizīte ir nākamais solis pēc biorafinēšanas sadarbības memoranda parakstīšanas 18. jūnijā.

Biorafinēšana kā metode biomasas pārstrādē ir būtiska sadaļa no mūsdienu bioekonomikas un ES līmenī tiek definēta, kā prioritārs virziens, domājot par kopīgo mērķi samazināt emisiju apjomu par 55% līdz 2030. gadam.

Latvijas delegācijas sastāvā piedalījās pārstāvji no tādiem uzņēmumiem un institūcijām kā “Fibenol”, “ASNS Ingriedient”, “Latvijas finieris”, “Aloja Starkelsen”, Rīgas Tehniskās universitātes un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA). Uzņēmumi “Latvijas Finieris” un “Fibenol” jau līdz šim ir piesaistījuši Eiropas (Circular Bio-Based Europe) finansējumu pilotrūpnīcām, bet vairākiem citiem Latvijas uzņēmumiem ir nopietni projekti, kuriem nepieciešami aizdevumi vai cita veida atbalsts.

“Biorafinēšana kā metode enerģijas un citu vērtīgu materiālu ieguvē ir viens no virzieniem, kuru atbalsta ES kopējā politika. Tā sevī ietver mērķi pakāpeniski atteikties no fosilajiem resursiem. Tas ir veids, kā nodrošināt pilnvērtīgu aprites ekonomiku, izmantojot lokāli pieejamos biomasas resursus. Šī pieeja aptver tādas nozares kā pārtikas rūpniecību, dažādu bioķīmisko produktu ražošanu, būvniecību, tekstilizstrādājumu ražošanu un citas jomas,” uzsver LIAA Inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Briselē vadītāja Egita Aizsilniece-Ibema, piebilstot, ka biorafinēšana ir zināšanu ietilpīga pieeja, kura potenciāli kāpinās Latvijas ieguldījumus pētniecībā un attīstībā un pievienos Latvijā izaudzētajam papildus vērtību.

Briselē Latvijas uzņēmumi pārrunāja ne tikai finansējuma piesaistes iespējas no ES fondiem un atbalsta instrumentiem, tādiem kā STEP un InvestEU, bet arī šīs jomas normatīvo regulējumu un interešu virzīšanu.

“Aloja Starkelsen” vadītājs Mauricio Decio (Maurizio Decio), tiekoties ar Eiropas Komisijas izpildviceprezidentu, Valdi Dombrovski uzsvēra, ka investējis Latvijas uzņēmumā tādēļ, ka Latvijā bioekonomika ieņem nozīmīgu lomu un tās pamatprodukti tiek eksportēti. “Te ir iespēja lieliskos apstākļos strādāt pie jaunu produktu attīstības un biorafinēšana kā metode sniedz daudz jaunu iespēju,” tā M.Decio. Arī pārējie uzņēmumi, kuri viesojās Briselē, vēlas iekļauties kopējā Eiropas piegādes ķēdē, tādā veidā ceļot ES konkurētspēju globālajos tirgos.

Jau ziņots, ka 18. jūnijā 22 Latvijas uzņēmumi un organizācijas parakstīja sadarbības memorandu, lai atbalstītu un stimulētu jaunu vērtības ķēžu izstrādi no bioloģiskiem materiāliem, kas iegūti no vietējām izejvielām, aicinot fokusēties uz gala produkta radīšanu Latvijā. Tas nodrošinās, ka ar biorafinēšanas projektiem saistītie ekonomiskie ieguvumi, darba vietu radīšana un ilgtspējas prakse paliks Latvijā un veicinās arī reģionālo attīstību.