Investīcijas
Itālijas uzņēmums “Marcegaglia”: “Esam ļoti apmierināti ar ienākšanu Baltijas un Ziemeļeiropas tirgū”

Aprīlī Itālijas korporācija “Marcegaglia” paziņoja par Krievijas tērauda ražotāja “Severstal” Latvijas struktūrvienības iegādi. Darījums bija iespējams pēc tam, kad tika iegūts Latvijas valdības un Eiropas Savienības konkurences uzraudzības iestāžu apstiprinājums, teikts uzņēmuma “Marcegaglia” paziņojumā. Pērn pret “Severstal” tika piemērotas sankcijas, kuras apturēja uzņēmuma Eiropas struktūru darbību. Itālijas uzņēmuma plāns ir Latvijā izveidot modernu apstrādes un distribūcijas centru ar 300 jaunām darbavietām.

“Mēs esam ļoti apmierināti ar šo darījumu. Tas mums ir palīdzējis nostiprināt komerciālo klātbūtni Ziemeļeiropas un Baltijas valstīs – reģionā, kur līdz šim nebijām darbojušies, tādā veidā iedzīvinot Eiropas uzņēmuma darbību, īpaši Latvijā un attiecīgi arī Polijā un Ukrainā,” stāsta Antonio Marcegaglia, Marcegaglia Steel prezidents un izpilddirektors. “Pagājušā gada februārī pēc rūpīgas dokumentācijas izvērtēšanas, Latvijas valdība atzinīgi novērtēja mūsu uzņēmuma grupas plānus iegādāties šo uzņēmumu, atzīstot tā atjaunošanas potenciālu. Jau tuvākajā laikā plānojam atsākt darbību. Mēs esam priecīgi, ka esam investējuši Latvijā, un esam pārliecināti, ka arī turpmāka sadarbība mums sniegs lieliskus rezultātus nākotnē,” saka uzņēmuma prezidents un izpilddirektors Antonio Marcegaglia.

Darījums starp uzņēmumu “Marcegaglia” un “Severstal” bija sarežģīts un šī investīciju projekta īstenošanā bez Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) bija iesaistītas daudzas citas institūcijas. “Tas ir piemērs, kā, vienojoties par kopīgu mērķi, varam sasniegt rezultātu. Pretējā gadījumā mums būtu uz ilgu laiku jāsamierinās ar iesaldētiem uzņēmuma aktīviem un neskaidru juridisko statusu. Esam gandarīti par Latvijas valsts institūciju un ES aktīvo iesaisti šādu jautājumu risināšanā,” uzsver LIAA direktors Kaspars Rožkalns.

Projekta īstenošanai bija nepieciešama Latvijas valsts institūciju operatīva rīcība un sadarbība - īpaši no Ekonomikas ministrijas, Ārlietu ministrijas, Latvijas Republikas vēstniecības Romā, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Latvijas drošības iestādēm un Ministru Prezidenta biroja. “Lai arī dažbrīd projekts negāja raiti dēļ dažādās pieejas jautājumu risināšanā un interpretācijām, tomēr sadarbība rezultējās ar lēmumiem, kuri padarīja darījumu iespējamu,” atzīst LIAA pārstāvniecības Itālijā vadītājs Guntis Rubīns.

Itālijas uzņēmums “Marcegaglia”: “Esam ļoti apmierināti ar ienākšanu Baltijas un Ziemeļeiropas tirgū”

Rubīns atzīmē arī Itālijas valdības un tās pārstāvniecības pie Eiropas Komisijas prasmi panākt ES dalībvalstu piekrišanu divreiz pagarināt termiņu sankcionēto uzņēmumu aktīvu pārņemšanai, kā arī Itālijas uzņēmuma “Marcegaglia” īpašnieku apņēmību noslēgt darījumu, darot visu iespējamo no savas puses. Viņš atklāj, ka vērtīgi bija arī Valda Dombrovska biroja sniegtie ieteikumi un atbalsts Briseles institūciju procedūru un darba kārtības skaidrošanā, lai lemtu par nepieciešamo rīcību darījuma virzīšanai.  

Darījuma veiksmīgam procesam nozīmīga bija visu iesaistīto pušu sadarbība. Procesā iesaistījās arī Itālijas vēstniecība Latvijā. “Marcegaglia Group investīcijas Rīgā iezīmē pavērsienu Itālijas rūpniecības klātbūtnes stiprināšanā Latvijā. Mūsuprāt, tas ir panākums visai Itālijai, kā arī spilgts piemērs tam, ka, kopā strādājot, Rīga un Roma var veiksmīgi risināt arī Eiropas Savienības līmeņa jautājumus,’’ uzskata Itālijas vēstnieks Latvijā V.E. Alessandro Monti.

LIAA pārstāvniecības Itālijā vadītājs uzskata, ka ar šo projektu Latvijas un Itālijas ekonomiskajās attiecībās tiek atvērta jauna lapa, pirmkārt jau dēļ projekta mēroga, “Marcegaglia” plāniem audzēt jaunizveidotā uzņēmuma SIA “Marcegaglia Baltics” apgrozījumu 3 gados līdz 300 milj. EUR. Šādu projektu īstenošana pamudinās arī citus itāļu uzņēmējus paskatīties uz Latviju, ņemot vērā uzņēmuma Marcegaglia īpašnieku reputāciju un atpazīstamību Itālijas biznesa un politikas aprindās. Otrkārt, šis projekts arī demonstrē Latvijas arvien dziļāku integrāciju Rietumu pasaulē, kas ir īpaši svarīga, mēģinot mazināt jebkādu atkarību no Krievijas ietekmes laikā, kad tā klaji ignorē kaimiņvalstu suverenitāti, mēģina iznīcināt Ukrainas kā valsts pastāvēšanu,” saka Rubīns.  

Plašāku informāciju par Latvijas un Itālijas ekonomisko sadarbību iespējams iegūt, sazinoties ar LIAA pārstāvniecības Itālijā vadītāju Gunti Rubīnu: Guntis.Rubins@liaa.gov.lv.