Pasākumi
Ilustratīvs attēls

Jau rīt, 16. maijā, sāksies Baltijas vērienīgākā zinātņietilpīgo tehnoloģiju nozares konference “Deep Tech Atelier 2024”, kā ietvaros pārliecinošākās jaunuzņēmumu idejas iegūs investoru fondu konsultācijas, iespēju saņemt investīcijas un vērtīgas balvas, tādēļ vairāki desmiti censoņu no Latvijas ir rūpīgi sagatavojušies divu dienu sevis prezentēšanas sesijām un virtuālajam Expo, bet pasākuma plašā programma nodrošinās, ka katrs dalībnieks tajā atradīs sev interesējošu tēmu.

Gada sākumā Startin.LV jaunuzņēmumu datubāzē Latvijā bija reģistrēti 449 jaunuzņēmumi, liecina Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas dati. 2022. gadā jaunuzņēmumu kopienā Latvijā strādāja 3677 darbinieki, vidēji algā saņemot ap 2500 eiro mēnesī. Savukārt valsts budžetā nodokļos jaunuzņēmumi 2022. gadā kopā samaksājuši 57,2 miljonus eiro. Visvairāk Latvijas jaunuzņēmumi darbojas tādās sfērās kā “FinTech” (finanšu tehnoloģijas), “HealthTech” (veselības tehnoloģijas), mākslīgais intelekts, “MedTech” (medicīnas tehnoloģijas) un mobilitāte.

Lai sekmētu arī citu industriju attīstību – šogad Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētajā konferencē Rīgā galvenās diskusijas būs veltītas uzņēmējdarbības un zinātnes sinerģijai, bio un kosmosa tehnoloģijām, kā arī citiem inovatoriem būtiskiem jautājumiem. Vēl izceļot uzņēmējdarbības iespējas un komercializācijas jautājumus, konferencē reizē notiks arī Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) diena.

“Latvijas ekonomikas nākotne ir augstas pievienotās vērtības un zināšanu ietilpīgos sektoros. Tāpēc liela nozīme ir gan pētniecībai un STEM jomu priekšmetu apguvei skolās un universitātēs, gan piekļuvei kapitālam, jaunuzņēmumu atbalstam un administratīvā sloga mazināšanai. Mums ir zināšanas, prasmes un resursi, lai Latvijā izaugtu un savu uzņēmējdarbību varētu attīstīt nākamie tehnoloģiju un inovāciju līderi, un mēs piesaistītu privātās ārvalstu investīcijas. Inovācijas ir ekonomikas dzinējspēks, un mūsu spēkos ir drosmīgas idejas pārvērst realitātē,” saka Evika Siliņa, Latvijas Republikas Ministru prezidente.

“Dažādu deep tech industriju eksperti ir pulcējušies šīm jomām veltītajā nozīmīgākajā konferencē Baltijā. Priecājamies sveikt Rīgā tik zinošu un aktīvu starptautiskās sabiedrības daļu, vairāk nekā 1000 dažādu jomu speciālistus, kam īpaši tuvas ir konferences aktuālākās tēmas – biotehnoloģijas un kosmosa tehnoloģijas, finansējuma piesaiste un jaunākie zinātnes atklājumi. Esam pārliecināti, ka divās dienās spriestais, jaunie kontakti, starp jaunuzņēmumiem un potenciālajiem investoriem radusies sinerģija, būs jauns solis attīstībai ne tikai Latvijā, bet daudz plašākā reģionā. Kopīgais ieguldījums noteikti palielinās inovāciju kapacitāti, veidos inovācijas sistēmu, likumsakarīgi, ka šādā veidā neizpaliks arī tik nepieciešamais tehnoloģiskais progress tautsaimniecībā, īpaši RIS3* jomās,” pārliecināta Laura Štrovalde, LIAA Direktora vietniece investīciju un enerģētikas jautājumos.

Kosmoss ir jauns informācijas avots cilvēcei

Konferencē aicināti vairāki nozaru pārstāvji, kuri savā profesionālajā darbā ir augstu novērtēti gan savās mītnes zemēs, gan starptautiski. Tā, piemēram, Bianka Cefalo (Bianca Cefalo) 2013. gadā bija jaunākā itāļu analītiķe, kas strādāja NASA/JPL Insight Marsa misijā. Pašreiz Bianka Cefalo dzīvo Londonā – viņa ir uzņēmuma Space DOTS Inc. izpilddirektore un līdzdibinātāja, kas ir pionieris progresīvu materiālu pētniecībā un attīstībā kosmosā, testēšanā, kvalitātes kontrolē, izstrādājot pamatelementus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu ilgtspējīgas aprites ekonomikas dzīvotspēju. Viņas uzskats ir, ka kosmosa tehnoloģijas spēj radīt mūsu nākotni, un šeit Bianka Cefalo atgādina: “Ikdienā mēs visi esam atkarīgi no kosmosa tehnoloģiju produktiem, jo īpaši no satelītiem un kosmosa izpētes atradumiem. Valdības un miljardiem cilvēku katru dienu izmanto kosmosa tehnoloģijas, to nemaz nezinot. No sociālajiem medijiem līdz Google Maps, telemedicīnai, videokonferenču sistēmām, bankas pārskaitījumiem, ūdens un naftas cauruļvadu kontrolei. Visa pamatā ir satelīta sakari un iegūtie dati! Pateicoties telekomunikāciju kosmosa kuģiem lauku apvidos dzīvojošie var saņemt līdzvērtīgu interneta pakalpojumu pilsētā dzīvojošajiem, tādējādi tiek mazināta reģionālā digitālā plaisa un izglītības plaisa. Kosmosa tehnoloģijas ir mūsdienu dzīves pamatā. Kosmoss ir jauns informācijas avots cilvēcei. Tas ir iedvesmas, pielāgošanās un evolūcijas avots. Ar kosmosa tehnoloģiju palīdzību mēs veidojam savu nākotni. Un ar to mēs pārejam uz nākamo cilvēces evolūcijas līmeni.” Konferencē uzstāsies arī Robs Brindeds (Rob Brinded) (Bristole, Apvienotā Karaliste) – viņš specializējas profesionālo sportistu, uzņēmēju un vadītāju konsultēšanā, bijis Barcelona FC sportistu, Anglijas Nacionālās baleta skolas u.c. organizāciju padomnieks.

Tāpat pasākumā piedalīsies tādi lektori kā Eiropas Kosmosa aģentūras Medicīnas padomes locekle Veronika Puisa, Mark Schubert (Sherwin-Williams pētniecības un attīstības direktora vietnieks), Chris O'Connor (NATO Inovāciju fonda partneris), Tessy Antony De Nassau (sociālā uzņēmēja, filantrope), Joe Cotti (Airbus Defence and Space-Intelligence biznesa attīstības vadītājs), Michalis Stangos (uzņēmējs, investors, ekosistēmu veidotājs) un daudzi citi.

Kopumā konferences lektori pārstāvēs tādas valstis kā Lielbritānija, Šveice, Vācija, Luksemburga, Francija, Somija, Japāna, ASV un daudzas citas.

Konferences “Deep Tech Atelier 2024” programma uz trīs skatuvēm:

  • Deep Tech skatuves, kas veltīta finansējuma un industrijas politikas jautājumiem, atbalsta instrumentiem, labās prakses piemēriem, kā arī start-up pitch un reverse jeb investoru pitch;
  • BioCosmic skatuves, uz kuras 16. maijā tiks organizēta Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Diena (European Space Agency (ESA) Day), kas izcels kosmosa tehnoloģijām veltītu saturu, un 17. maijā pievērsīsies progresīvām biotehnoloģijām;
  • Growth skatuves, kas 16. maijā paredzēta Norvēģijas finanšu instrumenta veiksmes stāstiem un sniegtajām atbalsta iespējām, savukārt 17. maijā Labs of Latvia aktualizēs zinātnes komunikācijas jautājumus.

Tāpat notiks arī dažādi pavadošie pasākumi jeb side-events.

“Deep Tech Atelier 2024” notiks šī gada 16.-17. maijā, konferenču centrā “Fantadroms”, Gustava Zemgala gatvē 76, Rīgā (darba valoda angļu).

Plašāka informācija un bezmaksas reģistrācija pieejama vietnē https://deeptechatelier.com