No 17. līdz 30. oktobrim virkne Latvijas zinātnieku un nozares pārstāvju piedalās Kosmosa nozares tirdzniecības misijā izstādes “EXPO 2020 Dubai” laikā. Kosmosa tirdzniecības misija notiek paralēli Starptautiskajam astronautikas kongresam “International Astronautical Congress”. Pasākums vienuviet pulcēs vairāk nekā 6000 kosmosa nozares pārstāvju no visas pasaules, iepazīstinot dalībniekus ar jaunāko informāciju par attīstību kosmosa akadēmiskajā vidē un rūpniecībā, kā arī sniegs jaunas sadarbības iespējas, kontaktus un potenciālās partnerības.
Tirdzniecības misijas mērķis ir nodibināt kontaktus ar aviācijas un kosmosa nozares uzņēmumiem, kā arī izmantot EXPO kā globālu platformu, kur tīklot un attīstīt dažādas sadarbības iespējas ar Tuvo Austrumu valstīm, sekmējot Latvijas kosmosa industrijas uzņēmumu attīstību. Latviju Dubaijā pārstāv “Latvijas Kosmosa Industrijas Asociācija”, SIA “2AM”, “ALLATHERM”, “2AM”, “EVENTECH”, “Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts”, “Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūts”, SIA “Mission Space" un “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs”.
“Liels prieks, ka LIAA, Ekonomikas ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija ir strādājusi vienotā frontē, lai Latvijas kosmosa nozares uzņēmumi nonāktu EXPO un saistītajos pasākumos. Līdz ar Latvijas iestāšanos Eiropas Kosmosa aģentūras asociēto dalībvalstu vidū mūsu nozares pārstāvjiem ir pavērušās daudz lielākas iespējas strādāt plašākos tirgos. Šī ir pirmā reize, kad Latvijas uzņēmumi ar savu kosmosa pieredzi iet pasaulē, un pirmā reize, kad piedalīsies astronautikas kongresā, kas ir vērienīgākais nozares notikums. Mūsu uzdevumi šeit ir ļoti pragmatiski – meklēt partnerus eksportam, lai attīstītu jaunas tehnoloģijas un meklētu jaunus klientus,” atklāj Pauls Irbins, Latvijas Kosmosa Industrijas Asociācijas prezidents, paužot cerību, ka, ja radīsies iespēja, labprāt daļu Latvijas paviljona ekspozīcijas pēc EXPO izvietotu arī Cēsu Kosmosa izziņas centrā.
Kosmosa ekonomikā īpaša loma sievietēm
Izstādes laikā norisināsies arī kosmosa tehnoloģijām veltīta nedēļa “Space Week 2021”, kas ir viena no desmit ar “EXPO 2020 Dubai” saistītajām tematiskajām nedēļām, kuru laikā tiks meklēti sadarbības risinājumi dažādiem mūsu laika aktuālajiem tehnoloģiskajiem izaicinājumiem.
Kosmoss ir ne tikai izpētes misijas, bet arī ekosistēma kopumā, kas sniedz arī ievērojamas ekonomiskās iespējas. No kosmosa resursu, piemēram, asteroīdu izpētes, kosmosa tūrisma, ekonomiskāku un ilgtspējīgāku raķešu un kosmosa aprīkojuma projektēšanas līdz satelītiem, kas nodrošina platjoslas internetu un nenovērtējamus datus ilgtspējīgai attīstībai, – paredzams, ka līdz 2040. gadam kosmosa nozare gūs ieņēmumus vairāk nekā 1 triljona ASV dolāru apmērā vai vairāk, salīdzinot ar 350 miljardiem ASV dolāru šodien.
“Kosmosa nozares izaicinājumi gan nav tikai tehnoloģiski – visā pasaulē nozarei ir jauns uzdevums: mainīt priekšstatu par kosmosa industriju tikai kā vīriešu pasauli. Tādēļ būtiski pieminēt, ka “Space Week 2021” nedēļas ietvaros īpašā sievietēm veltītā paviljonā notiks arī sesija “Misija vienlīdzība: vienādu iespēju paplašināšana kosmosa ekonomikā”, kuras mērķis ir nodrošināt vienlīdzīgas iespējas sievietēm piedalīties šī jaunā kosmosa tirgus veidošanā sabiedrības interesēs. Latvija var lepoties, ka starp sesijas panelistiem nozari uzrunās arī Ksenija Moskaļenko, “Mission Space” dibinātāja. Tas ir pirmais privātais uzņēmums, kas komerciāli iesaistījies kosmosa laikapstākļu pētniecībā,” uzsver Inga Ulmane, LIAA pārstāvniecības vadītāja Apvienotajos Arābu Emirātos.
Nepilna gada laikā kopš uzņēmuma dibināšanas tas jau tika izraudzīts dalībai vadošajos pasaules kosmosa tehnoloģiju akseleratoros. Kā pauž Ksenija Moskaļenko, laikapstākļu prognozēšana kosmosā kļūs tikpat ierasta kā e-pasta pārbaudīšana vai sazvanīšanās “Zoom” platformā. Meteorologi ir cīnījušies gadu desmitiem, lai viņus sāktu uztvert nopietni.
“Smagu kosmosa laikapstākļu ietekmē globālā ekonomika varētu zaudēt no 2,4 līdz 3,4 triljoniem ASV dolāru, liecina dažādi pētījumi. Mūsu tehnoloģija ietver dažādus sensorus un mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās algoritmus, kas analizē kosmosa laikapstākļus. To kombinācija ļaus savlaicīgi novērot elektrotīklu enerģijas padeves pārtraukumu riskus, samazināt zaudējumus lidojumu maršrutu izmaiņu gadījumos, veicināt radiācijas izturīgu materiālu izstrādi satelītiem un samazināt sociālo un ekonomisko ietekmi pēc magnētiskām vētrām,” stāsta Ksenija Moskaļenko.
Pasaules izstāde EXPO 2020 notiek no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. martam. Papildu informācija par Latvijas dalību izstādē EXPO 2020 pieejama šeit: https://www.expo2020.lv/.