Latvijas - Moldovas Biznesa forums

Ceturtdien, 3. aprīlī, Moldovā, Kišiņevā, notika Latvijas–Moldovas Biznesa forums, kuru organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Moldovas Investīciju aģentūra. Forums notika Latvijas Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra Edmunda Valanta darba vizītes ietvaros, un tajā piedalījās Latvijas biznesa delegācija, tostarp pārstāvji no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, AS “Latvenergo”, SIA “Vincents”, SIA “Eunomia Traffic AG”, SIA “SULAPRO” un SIA “Tet”. 

“Digitalizācija ir viena no galvenajām jomām, kur Latvija un Moldova var veidot ciešāku sadarbību. Latvija būtiski ieguldījusi resursus digitālo pakalpojumu attīstībā, kas ļāvis vairāk nekā 91% publiskā sektora pakalpojumus saņemt tiešsaistē. Moldovas ievērojamais progress digitalizācijā un IKT attīstībā rada plašas iespējas abu valstu uzņēmējiem veidot kopīgas iniciatīvas un inovāciju projektus,” atklājot forumu, uzsvēra E. Valantis. 

Janvāra izskaņā Rīgā norisinājās Latvijas–Moldovas biznesa forums, kas ir daļa no Latvijas un Moldovas starpvaldību komisijas ekonomiskās, rūpnieciskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības iniciatīvas. Ņemot vērā plašo Latvijas un Moldovas uzņēmēju interesi sadarboties, Latvijas uzņēmēji un Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis darba vizītē no 2. aprīļa līdz 5. aprīlim apmeklē Moldovu. Vizītes ietvaros Latvijas biznesa delegācijai ieplānotas arī dažādas tikšanās ar Moldovas  Iekšlietu ministrijas, Enerģētikas ministrijas, Ekonomiskās attīstības un digitalizācijas ministrijas pārstāvjiem. 

Biznesa forumā Latvija dalījās ar saviem digitalizācijas veiksmes stāstiem un piemēriem, kā valsts pārvalde spējusi savā darbā ieviest mākslīgo intelektu un tā sniegtās priekšrocības. IKT industrija pēdējo 7 gadu laikā Moldovā ir trīskāršojusies un turpina attīstīties. Piedaloties abu valstu valdību pārstāvjiem, tehnoloģiju uzņēmumu vadītājiem un  dažādiem nozares ekspertiem, Latvijas un Moldovas Biznesa forumā tiks izcelta mākslīgā intelekta nozīme publisko pakalpojumu uzlabošanā, kā arī tika veicināta kopīgu risinājumu meklēšana un inovatīvu sadarbības projektu attīstība dažādās jomās. 

“Biznesa forums ļāva apvienot dažādu valstu pieredzi un sniedza iespēju dalīties ar labākajām praksēm, lai uzlabotu publisko pakalpojumu sniegšanu, izmantojot mākslīgā intelekta tehnoloģijas. Latvijas biznesa delegācijas sastāvā ir eksportspējīgi elektronikas, enerģētikas, arhitektūras un būvniecības uzņēmumi, kas gatavi piedāvāt inovatīvus risinājumus un veidot sadarbības projektus ar Moldovas partneriem, lai paplašinātu eksporta tirgu, kopīgi attīstītu jaunus digitālos risinājumus un uzlabotu dažādu pakalpojumu kvalitāti,” uzsvēra LIAA Eksporta pakalpojumu nodaļas vadītāja Solvita Gulbe. 

Vizītes ietvaros delegācija apmeklēs arī konferenci “AI & Big Data konference”, kas veltīta mākslīgā intelekta iespējām palīdzēt valsts sektora aģentūrām risināt sarežģītus izaicinājumus, piemēram, klimata pārmaiņas, kiberdrošību un sociālo iekļaušanu, nodrošinot ar datiem balstītus ieskatus un risinājumus. Turklāt mākslīgais intelekts var veicināt inovāciju un sadarbību starp dažādiem pārvaldes līmeņiem un sektoriem, kā arī ar pilsonisko sabiedrību un privāto sektoru. Pasākumā piedalījās pārstāvji no Latvijas, Moldovas, Rumānijas, Ukrainas, kā arī starptautiskie eksperti no  Tonija Blēra Institūta un Google. 

5. aprīlī vizīte turpināsies ar valsts sekretāra Edmunda Valanta darba vizīti Ukrainā, Odesas pilsētā, lai veicinātu Latvijas produktu eksporta apjomu palielināšanu uz Ukrainu, kā arī runātu par potenciālajiem investīciju projektiem. 

2024. gadā Latvijas preču eksports uz Moldovu bija 33 miljoni eiro. 2024. gadā Latvijas preču ārējās tirdzniecības bilance ar Moldovu bija pozitīva (24,3 miljoni eiro).  

Svarīgākās Latvijas eksporta preces uz Moldovu ir ķīmiskie produkti (medikamenti), mašīnas, mehānismi, elektriskās iekārtas, pārtikas preces (konservi, alkoholiskie dzērieni). Visvairāk no Moldovas ieved augu valsts produktus (vīnogas, rieksti), pārtikas preces (vīns), kā arī mašīnas, mehānismus un elektriskās iekārtas. 

Valsts amatpersonas vizīti LIAA rīko Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Latvijas valsts budžeta līdzfinansētās Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) inovatīvās uzņēmējdarbības attīstības programmas ietvaros.