Latvijas - Ukrainas Biznesa forums

Stiprinot Latvijas sadarbību ar Ukrainu, šodien, 26. martā, Rīgā Latvijas-Ukrainas starpvaldību komisijas sēdē norisinājās Latvijas–Ukrainas Biznesa forums, kurā pulcējās vairāk nekā 100 abu valstu sadarbības attīstībā ieinteresētu uzņēmumu pārstāvji un politikas veidotāji.

Biznesa forumu organizēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbībā ar Ekonomikas ministriju. Forumu atklāja ekonomikas ministrs Viktors Valainis un Ukrainas starpvaldību komisijas vadītājs, Ukrainas ministru kabineta ministrs Oļegs Ņemčinovs, iezīmējot 11. Ukrainas starpvaldību komisijas sēdē paveikto.

“Latvijas un Ukrainas politiskās un ekonomiskās attiecības ir ne tikai senas, bet arī tuvas un stipras. Latvija ir ieinteresēta īstenot sadarbības projektus ar Ukrainu dažādās nozarēs - sākot no tirdzniecības, enerģētikas un transporta, kur ar savām ostām un dzelzceļa tīklu varam būt nozīmīga loģistikas platforma, līdz pat digitalizācijai, inovācijām un tehnoloģijām, sadarbojoties arī militārās rūpniecības un kosmosa izpētes jomās.  Šodien esam parakstījuši divus saprašanās memorandus - par sadarbību starp abu valstu ekonomikas ministrijām - standartizācijas, metroloģijas un atbilstības novērtēšanas jomā un saprašanās memorandu par sadarbību kosmosa izpētes un izmantošanas jomā -, kas iezīmēs nākotnes perspektīvu Latvijas un Ukrainas sadarbībā,” atklājot Latvijas–Ukrainas forumu uzsvēra ekonomikas ministrs V. Valainis.

Ģeopolitiskās situācijas dēļ Ukrainā strauji attīstās militārā nozare, tehnoloģijas, duālā pielietojuma preces un informācijas un komunikācijas tehnoloģijas, kas ir vērtīga iespēja arī mūsu uzņēmumiem veidot jaunas partnerības ar lielu attīstības potenciālu.

“Ukraina ir 14. nozīmīgākais Latvijas tirdzniecības partneris. Aizvadītajā gada par 20% pieaugušas Ukrainas tiešās investīcijas Latvijā, sasniedzot 256 miljonus eiro. Kopumā aizvadītajā gadā Latvijai tika piesaistītas investīcijas 655 miljonu eiro apmērā, kas ir ievērojami vairāk nekā Latvijas kaimiņvalstīm – Lietuvai un Igaunijai - un apliecina, ka Latvija ir interesanta investoru acīs un piedāvā stabilu vidi uzņēmējdarbībai un investīcijām,” iepazīstinot ar LIAA atbalstu un paveikto, atklāja tās direktore Ieva Jāgere.

Starpvaldību sēdes ietvaros starp abu valstu Ekonomikas ministrijām tika parakstīts līgums par sadarbību standartizācijas, metroloģijas un atbilstības novērtēšanas jomās, kā arī memorands starp Ukrainas Valsts kosmosa aģentūru, Latvijas Republikas (LR) Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un LR Ekonomikas ministriju (EM) par sadarbību kosmosa izpētes un izmantošanas jomā. Kosmosa izpētē abu valstu zinātnieki un organizācijas ir partneri jau sen, līdz ar to šis saprašanās memorands ir apliecinājums sekmīgam kopīgajam darbam un iecerei to paplašināt gan, veidojot nākotnes veiksmes stāstus zinātnē un inovācijās, gan daloties pieredzē.

“Latvijas un Ukrainas ilggadējā sadarbība jau rezultējusies ar reāliem un veiksmīgiem projektiem ražošanas, pārstrādes, enerģētikas un militārajā jomā. Mēs pateicamies Latvijas tautai par sniegto atbalstu. Tieši pateicoties mūsu uzticamo sabiedroto atbalstam, varam raudzīties nākotnē,” uzsvēra O. Ņemčinovs.

Tuvākajā nākotnē plānoti jauni pasākumi, lai veicinātu abu valstu ekonomiskās attiecības. Jau 5. aprīlī notiks Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra Edmunda Valanta darba vizīte Odesā kopā ar uzņēmēju delegāciju, kas pārstāvēs IKT jomu, loģistiku un citas nozares. Vizītes mērķis būs veicināt Latvijas un Ukrainas divpusējās ekonomiskās attiecības, Latvijas produktu eksporta apjomu palielināšanu uz Ukrainu un investīciju piesaisti.

Foruma laikā aizvadītas vairāk nekā 40 biznesa tikšanās starp Latvijas un Ukrainas pārstāvjiem, pārrunājot veiksmīgāko praksi un pieredzi tādās nozarēs kā IKT, elektronika, mašīnbūve, pārtikas rūpniecība, ķīmiskā rūpniecība, farmācija.

2024. gadā abu valstu savstarpējās tirdzniecības apgrozījums sasniedza gandrīz 760 miljonus eiro un starp valstīm, ar ko Latvija īsteno ārējo tirdzniecību, tā ieņēma 18. vietu. Aizvadītajā gadā preču eksports uz Ukrainu sasniedza 287,8 miljonus eiro. Galvenās eksporta preces ir pārtikas produkti, mašīnbūvē, elektropreču un ķīmiskās rūpniecības produkti. Latvijas tiešās investīcijas Ukrainā ir  128 miljoni eiro.

Latvija iesaistās arī Ukrainas infrastruktūras atjaunošanas darbos, un šobrīd EM strādā pie tā, lai rekonstrukcijai piešķirto finansējumu būtu iespējams novirzīt kā aizdevumu Latvijā reģistrētiem komersantiem ar mērķi veidot un attīstīt uzņēmumus Ukrainā.

Latvijas-Ukrainas Starpvaldību komisija ir izveidota, pamatojoties uz 2004. gada 5. oktobrī noslēgto Latvijas valdības un Ukrainas Ministru kabineta ekonomiskās, rūpnieciskās, zinātniskās un tehniskās sadarbības līgumu. Līdz šim ir notikušas 10 sēdes, tostarp pēdējā no tām - Kijivā 2024. gada 22. maijā.

Latvijas-Ukrainas starpvaldību komisijas sēde un biznesa forums