Jau vairāk nekā mēnesi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Latvijas ārējai ekonomiskajai pārstāvniecībai Japānā ir jauna vadītāja - Arta Voicehovska, kas palīdz Latvijas uzņēmējiem atrast sadarbības partnerus Japānā, kā arī identificē potenciālos investorus un veicina to interesi investēt Latvijā.
Šobrīd Japāna ir Latvijas lielākais eksporta tirdzniecības partneris Āzijā. Latvijas kopējais tirdzniecības apgrozījums ar Japānu 2023. gadā bija 91,2 miljoni eiro. Latvijas ārējā ekonomiskā pārstāvniecība Japānā darbojas jau kopš 2008. gada. A.Voicehovska uzsver, ka jāturpina darbs pie Latvijas atpazīstamības veicināšanas Japānā, kas būtiski sekmēs arī eksportu un investīciju piesaisti: “Japānas tirgus ir ar lielu nākotnes potenciālu, īpaši jaunākajām tehnoloģijām un unikāliem risinājumiem. Diemžēl japāņu zināšanas par Latviju ir samērā virspusējas un japāņiem ir jāatgādina pat to, ka Latvija ir Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts. Tikai 11% Japānas iedzīvotāju zina, kas ir Latvija, liecina LIAA 2023. gadā veiktais valsts tēla pētījums. Svarīgi ir stiprināt attiecības ar Japānas medijiem un citiem viedokļu līderiem, lai par Latviju un sadarbības iespējām, ko sniedz mūsu valsts, uzzinātu pēc iespējas vairāk cilvēku Japānā.”
Pārstāvniecības vadītāja aicina uzņēmējus izmantot iespēju piedalīties starptautiskajās izstādēs, tirdzniecības misijās, biznesa forumos un semināros, kas ļauj japāņiem vairāk uzzināt par Latvijas produkciju un pakalpojumiem, veicināt atpazīstamību, kā arī atrast vērtīgus kontaktus jaunu sadarbību veidošanai.
Pagrieziena punkts Latvijas un Japānas ekonomiskajās attiecībās varētu būt 2025. gadā gaidāmā starptautiskā izstāde “Expo” Osakā, Japānā, kurā Latvija kopā ar Lietuvu veido kopīgu Baltijas paviljonu. Tā ir unikāla iespēja starptautiski pozicionēt Latviju kā valsti, kas vērsta uz tehnoloģiju un inovāciju attīstību, savukārt mūsu uzņēmumiem - paplašināt savu kontaktu loku un tikties ar potenciālajiem sadarbības partneriem no daudzām pasaules valstīm. A.Voicehovska plāno aktīvi iesaistīties izstādes organizēšanā, sadarbojoties ar LIAA Expo paviljona direktori Lāsmu Līdaku. “Expo sniegs iespēju padziļināt Latvijas sadarbību tieši ar Kansai reģionu, kur ir bāzēta arī lielākā Latvijas–Japānas biedrība un strādā Latvijas goda konsuls Japānā,” atklāj Latvijas ārējās ekonomiskajās pārstāvniecības Japānā vadītāja.
“2024. gads ir īpašs, jo Kobe un Rīga svin 50 gadus kopš sadraudzības pilsētu līguma parakstīšanas, kas tiks atzīmēti ar Latvijas un Japānas pašvaldību, uzņēmēju, žurnālistu vizītēm un īpašu svētku pasākumu Kobē. Mans mērķis ir izmantot šādus nozīmīgus pavērsienus, lai ne tikai popularizētu Latvijas tūrismu un kultūru, bet arī, lai aktīvāk piesaistītu japāņu investoru uzmanību, paplašinātu uzņēmēju sadarbības iespējas un palielinātu Latvijas eksporta apjomus īpašu uzsvaru liekot uz inovācijām un produktiem ar augstu pievienoto vērtību,” uzsver A.Voicehovska.
Savukārt novembrī plānotas Latvijas dienas Japānā, kur plānojam plašu programmu ar dažādiem biznesa un kultūras pasākumiem.
Jaunā pārstāvniecības vadītāja A. Voicehovska kā savas galvenās priekšrocības jaunajā darbā uzsver japāņu valodas zināšanas, vērtīgu iepriekšējo pieredzi abu valstu sadarbības veidošanā, Japāņu mediju vides pārzināšanu, kā arī vērtīgus kontaktus Japānā. Latvijas Universitātē studējusi japāņu valodu un līdz šim aktīvi iesaistījusies ar Latvijas-Japānas attiecību stiprināšanu saistītos projektos un pasākumos, kas ļāvis iegūt vērtīgus kontaktus. Savukārt no 2019. gada strādāja Valmieras novada sadraudzības pilsētas Higašikavas domē Japānā, veicinot abu pilsētu tūrisma un kultūras sadarbību. Šajā laikā noritējis arī aktīvs darbs ar medijiem Japānā, iepazīstinot ar Latviju, izdotas latviešu tautas pasakas japāņu valodā, kā arī atbalstīta LIAA pārstāvniecība Japānā dažādos projektos.
LIAA Latvijas ārējās ekonomiskās pārstāvniecības un pārstāvniecības šobrīd atrodas 21 valstī un ir pieejamas ikvienam uzņēmējam un veido tiltu, kas savieno Latviju, tās uzņēmējus ar svarīgākajiem ārvalstu tirgiem.