“Mums jāiemācās plašāk izmantot globālā tirgus iespējas. Pēdējā laikā arvien biežāk redzam veiksmīgus piemērus, kā mūsu uzņēmumi ieiet Āzijas, Āfrikas vai Ziemeļamerikas tirgū. Plašas iespējas joprojām ir arī tepat Eiropā. Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programma piedāvā nozīmīgu atbalstu arī tūrisma nozarei gan pasākumu norisei, gan dažādu mārketinga aktivitāšu īstenošanai. Starptautisku pasākumu norisei iespējams piesaistīt atbalstu līdz pat 195 tūkstošiem eiro. Būtiski, ka uz šo atbalstu var pretendēt ne tikai pieredzējuši uzņēmumi, bet arī tie, kas vēl tikai sper savus pirmos soļus eksportā,” uzsver LIAA direktors Kaspars Rožkalns.
Pasākuma “Starptautiskās konkurētspējas veicināšana” kopējais finansējums ir 38 miljoni eiro, un tā ietvaros no 2016. gada marta ārējā mārketinga aktivitātēm Latvijas eksportējošajiem un tūrisma uzņēmumiem sniegts atbalsts 21,6 miljonu eiro apmērā, tostarp aptuveni viens miljons eiro tūrisma nozares uzņēmumiem. Kopumā eksportējošie uzņēmumi realizējuši 8192 aktivitātes 74 valstīs. Vispopulārākās valstis, kurās Latvijas uzņēmumi īstenojuši savas mārketinga aktivitātes, ir Vācija – 1156, ASV – 655 un Krievija – 592. Savukārt tūrisma nozares uzņēmumi īstenojuši 779 ārējā mārketinga aktivitātes 43 valstīs. Visvairāk Vācijā – 102, Lietuvā – 72 un Igaunijā – 66. No atbalsta programmas sākuma līdz 2022. gada februārim Latvijas uzņēmumi Krievijā un Baltkrievijā realizējuši 720 mārketinga aktivitātes, kas ir 8% no kopējā aktivitāšu skaita.
Atbalsts eksportējošajiem uzņēmumiem
Saskaņā ar veiktajiem grozījumiem Starptautiskās konkurētspējas veicināšanas programmā ir palielināts Eiropas Savienības fondu atbalsts uzņēmējiem, kuri meklē jaunus noieta tirgus. Mazie un vidējie uzņēmumi savu aktivitāšu īstenošanai varēs piesaistīt līdzfinansējumu līdz 60 tūkstošiem eiro gadā ar atbalsta intensitāti 80% apmērā. Uzņēmumi var saņemt atbalstu produktu vai pakalpojumu pielāgošanai ārvalstu tirgiem, publicitātei ārvalstu medijos, kā arī internetveikalu, mobilo lietotņu, digitālo risinājumu un platformu izstrādei, u.c. aktivitātēm, kuras vērstas uz eksporta apjoma pieaugumu un Latvijas starptautiskās konkurētspējas attīstību. Tāpat veiksmīgākai tirgus darbības pārorientācijai atbalsts uzņēmumiem būs pieejams aģentu pakalpojumu piesaistes izmaksu segšanai ārvalstu tirgos.
Atbalsts tūrisma nozares uzņēmumiem
Tūrisma nozarē strādājošajiem uzņēmumiem palielināts valsts atbalsts no 40 līdz 60 tūkstošiem eiro gadā ar atbalsta intensitāti 80% apmērā, kā arī paplašināts atbalstāmo aktivitāšu klāsts.
Valsts atbalstu iespējams saņemt ārvalstu darījumu partneru piesaistei, dalībai starptautiskajās nozaru asociācijās un naktsmītņu atbilstības novērtēšanai. Kā līdz šim, atbalsts būs pieejams arī dalībai dažādās izstādēs, pārdošanas vizītēm ārvalstīs, digitālo risinājumu izstrādei, produktu pielāgošanai mērķa valstīs, kā arī citām aktivitātēm, kas paredz prezentēt Latviju kā tūrisma galamērķi.
Atbalsts starptautisku kultūras un sporta pasākumu organizēšanai Latvijā
Ar mērķi veicināt Latvijā organizētu starptautisku kultūras un sporta pasākumu, kā arī starptautisku izstāžu konkurētspēju, organizatoriem būs pieejams grants no 20 līdz pat 195 tūkstošiem eiro – atkarībā no pasākuma ārvalstu apmeklētāju/dalībnieku skaita. Maksimālā atbalsta summa būs pieejama tiem pasākumu organizatoriem, kuri spēs piesaistīt vismaz 6500 apmeklētājus no ārvalstīm. Minimālais ārvalstu viesus skaits, kurš jāsasniedz, lai saņemtu atbalstu no šīs programmas, ir 500. Pasākumu organizatori saņemto finansējumu varēs izlietot ne tikai mārketinga materiālu izstrādei, pasākuma publicitātei un pasākuma organizēšanas licences iegādei, bet arī transporta pakalpojumiem, telpu un zemes platību nomas izdevumu segšanai, kā arī izmaksām, kas saistītas ar epidemioloģiski droša pasākuma rīkošanu. Savukārt sporta pasākumu organizatori varēs saņemt atbalstu sporta federācijas apstiprinātu sporta tiesnešu honorāra izmaksām.
Atbalsts starptautisku konferenču un kongresu organizēšanai Latvijā (arī hibrīdpasākuma formātā)
Līdz ar darījumu tūrisma nozares atgūšanos pēc pandēmijas ir palielināta atbalsta intensitāte starptautisku konferenču un kongresu organizēšanai Latvijā. Ja pasākuma dalībnieki ir no Baltijas valstīm, tā norises laiks ir līdz divām dienām un piesaistīts vismaz viens Latvijā reģistrēts pakalpojuma sniedzējs, var saņemt atbalstu līdz 50% no pasākuma attaisnotajām izmaksām. Savukārt, ja pasākuma dalībnieki ir ne tikai no Baltijas valstīm, tā norises laiks ir vairāk kā divas dienas un ir piesaistīti vismaz trīs Latvijā reģistrēti pakalpojuma sniedzēji, atbalsta intensitāte ir 60%. Kopējā atbalsta summa vienam pasākumam ir 12 tūkstoši eiro.