Investīcijas
Vizuāls materiāls, kas atspoguļo investīciju vidi

Šī gada 8 mēnešos Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) ir piesaistījusi 8 investīciju projektus par 73 miljoniem eiro. Šajos uzņēmumos tiks izveidotas 459 darba vietas. Tuvu lēmuma pieņemšanai ir vēl vairāki investori, kuru kopējais investīciju apjoms varētu pārsniegt 100 miljonus eiro. Kopējais LIAA klientu investīciju projektu portfelis šobrīd ir sasniedzis 5 miljardus eiro, kuri sadalās uz aptuveni 150 aktīvajiem projektiem.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: “Neraugoties tieši uz pēdējo gadu ekonomiskās attīstības izaicinājumiem, ko būtiski ietekmēja Covid-19 pandēmija un kopš 2022.gada 24.februāra arī Krievijas agresija pret Ukrainu, LIAA ir izdevies realizēt investīciju piesaistes projektus, kas ne tikai dos pienesumu Latvijas ekonomikai, radot jaunas darba vietas un nodokļus valsts budžetā, bet arī palīdzēs transformēt tautsaimniecību, attīstot tā sauktās viedo specializāciju nozares, kurās uzsvars likts uz tehnoloģiski attīstītiem produktiem un inovācijām. Pozitīvi vērtējams aspekts, ka investīcijas ieplūdušas visā Latvijas teritorijā, apstiprinot tendenci, ka ražojošie uzņēmumi pārsvarā savu darbību izvērš ārpus Rīgas. ”

Šogad uzsākti investīciju projekti tādās nozarēs kā biomedicīna, enerģētika, viedie materiāli, elektronika un biznesa pakalpojumi. Investori pārstāv tādas valstis kā ASV, Lielbritānija, Šveice, Zviedrija, Norvēģija, Ukraina un Lietuva.

“Pandēmija un karš Ukrainā ir radījis lielu turbulenci, kura ir izkustinājusi tirgu. Atsevišķas valstis šā brīža apstākļos ir kļuvušas toksiskas, tādēļ daudzi uzņēmumi meklē jaunus ģeogrāfiskos virzienus. Tā ir laba iespēja gan Latvijai gan Baltijai kopumā. Uz brīdi, pēc kara sākuma, bija bažas, ka drošības apsvērumu dēļ investoru interese varētu mazināties, tomēr šīs bažas apstiprinājās tikai daļēji un lielākā daļa iepriekš uzsākto projektu nav zaudējuši savu aktualitāti. Gluži otrādi investoru interese pat ir pieaugusi, tomēr jārēķinās, ka pagarinās arī laiks līdz lēmuma pieņemšanai, jo investori daudz rūpīgāk izvērtē jaunos riskus,” uzsver LIAA direktors Kaspars Rožkalns, piebilstot, ka šobrīd esam stratēģiskas izšķiršanās priekšā kā reaģēt uz to Rietumu izcelsmes kompāniju interesi, kuras vēlas pārcelt savus uzņēmumus no Krievijas un Baltkrievijas.

Līdzšinējās tendences apliecina, ka Latvija un Baltija kopumā joprojām saglabājusi pievilcību investoru skatījumā. Saskaņā ar auditorkompānijas EY (agrāk Ernst & Young) datiem Latvija 2021. gadā pēc jaunu projektu skaita uz miljons iedzīvotājiem ierindojas desmitajā vietā Eiropā, kamēr Lietuva ir vienpadsmitā, bet Igaunija ir 24. vietā. Šogad Rīga ierindojās 37. vietā Eiropā kā investīcijām pievilcīgākā pilsēta nākamo trīs gadu laikā. Rīga šo vietu dala ar Ženēvu un Turīnu, bet apsteidz, piemēram, tādas pazīstamas pilsētas kā Glāzgova, Valensija un Štutgarte, atklāj EY pētījuma dati.

“Lai veicinātu straujāku ekonomisko izaugsmi galvenokārt koncentrējamies uz augstas pievienotās vērtības investīciju projektiem. Vērtējam uzņēmumu pārstāvētās nozares, potenciālo atalgojumu, digitalizācijas līmeni un plānotos ieguldījumus pētniecībā un attīstībā. Cenšamies saglabāt arī balansu starp atbalsta pasākumiem jaunajiem investoriem, kas tikai ienāk Latvijā un tiem, kas jau te strādā un ir sevi pierādījuši. Vairāki LIAA klienti savus projektus bija iesnieguši arī kapitāla atlaides lielo investīciju programmā, kurā var saņemt atbalstu līdz 10 miljoniem eiro. Šo projektu realizācija uzsāksies šī gada nogalē vai nākoša gada sākumā un sniegs nozīmīgu ieguldījumu tautsaimniecībā,” tā K.Rožkalns.

Starp uzņēmumiem, kuri šogad ienākuši Latvijā ir “Anodox Energy Systems”. Tas ir Zviedrijas tehnoloģiju uzņēmums, kurš iecerējis Rīgā attīstīt elektroautomašīnu bateriju ražotni. Šādu uzņēmumu ienākšana ne tikai stimulē Latvijas ekonomiku, bet rada iespēju plašai inovāciju attīstībai autobūves nozarē.

Kā vēl vienu piemēru varam minēt Ukrainas uzņēmumu “Enamine”, kurš ir pasaulē vadošais ķīmisko savienojumu un ar tiem saistīto pakalpojumu piegādātājs farmācijas nozarē. Šī uzņēmuma ienākšana stiprinās šobrīd strauji augošo biomedicīnas ekosistēmu, apliecinot, ka Latvija spēj piesaistīt augstas pievienotās vērtības investīcijas.