Par Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotā konkursa “Ideju kauss 2022” inovatīvāko biznesa ideju atzīts autonoms dzelzceļa diagnostikas robots “Suhona AI” sliežu pārbaudēm. Konkursa 20 finālistiem apbalvošanas ceremonijā kopumā piešķirti 40 000 eiro uzņēmējdarbības ideju attīstībai.
Konkursā “Ideju kauss”, kura mērķis ir stimulēt inovatīvu biznesa ideju attīstību Latvijā, par uzvarētāju kļuvis dzelzceļa diagnostikas robota “Suhona AI” risinājums. Tas ir attālināti kontrolējams, izmantojot tīmekļa platformu. Attiecīgās inovācijas mērķis ir uzlabot diagnostikas kvalitāti, kā arī padarīt dzelzceļa operācijas drošākas.
“Ideja par dzelzceļa robotu man radās līdz ar “Rail Baltica” projekta būvniecības cikla sākumu. Gribu pielietot mikroelektroniku, savas zināšanas un radīt robotu, ko izmantot šeit, Baltijā, nevis ārzemēs. Būs tehnoloģisks dzelzceļš, jaunākās signalizācijas sistēmas, digitalizācijas platformas, lai kontrolētu gan vilciena kustību un pārmiju, gan pārējos dzelzceļa elementus. Robots nāktu papildu. Digitalizācijas klāsts būtu pilns, tā kā mēs ne tikai to elektroniski pārvaldītu, bet arī pārbaudītu. Tas visu padarītu drošāku un efektīvāku,” akcentē viens no risinājuma “Suhona AI” autoriem Ņikita Stepanovs. Viņš atzīst, ka sācis projektu par saviem līdzekļiem, jo neviens tam nav noticējis, bet pēc pirmā prototipa viss mainījies.
Otrā vieta un 7000 eiro naudas balva piešķirta pārlūka lietotnei “Textok”. Risinājums automatizē balss toņa vadlīniju ievērošanu korporatīvajā komunikācijā, lai ietaupītu laiku vadības līmeņa speciālistiem. Jauninājums konfigurē vēlamo stilu un labo kļūdas tekstos, padarot komunikāciju konsekventāku.
“Textok” līdzdibinātāja Olga Procevska atzīst, ka idejas pirmsākumi radušies no ilggadējās pieredzes darbā ar tekstiem un korporatīvo komunikāciju: “Satura radīšanas risinājumi, kas harmoniski izmanto gan mākslīgā intelekta iespējas, gan cilvēka dabisko talantu, ir mūsu nākotne. Tāpēc ticam, ka “Textok” būs laba atbilde tirgus pieprasījumam. Šobrīd mūs visvairāk iedvesmo iespēja redzēt, ka prototips reāli strādā. Esam arī īpaši pateicīgi žūrijai par augsto vērtējumu. Lielisks motivācijas uzrāviens!”
Tikmēr 5000 eiro atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai ir piešķirts juridisko dokumentu ģeneratoram “Ligalio”. Ar risinājuma palīdzību, uzņēmējam atbildot uz jautājumiem, ir iespēja sagatavot lietotņu vai mājaslapas lietošanas noteikumus 15 minūšu laikā. Konkrētais rīks primāri paredzēts uzņēmējiem, kuri piedāvā preces un pakalpojumus tiešsaistē.
Par lielāko risinājuma priekšrocību uzņēmuma “Ligalio” līdzdibinātāja Gunta Bambāne uzskata biznesa videi vajadzīgo ātrumu un efektivitāti: “Uzņēmumiem, īpaši jauniem un maziem, dažreiz ir ierobežoti resursi vērsties pie juristiem. Tādēļ digitāls rīks, kas ļauj uzņēmējiem pašiem sagatavot nepieciešamos dokumentus, atbildot uz jautājumiem par to, ko uzņēmējs dara savā biznesā, ir noderīgs. Turklāt tehnoloģijas ļauj nodrošināt dokumenta sagatavošanu automātiski, atbildot uz uzņēmējiem raksturīgo vajadzību pēc steidzamiem risinājumiem. Kopumā juridisko tehnoloģiju potenciāls ir liels, un nākotnē tās var sniegt daudz labuma sabiedrībai.”
Savukārt 3000 eiro biznesa idejas tālākai attīstībai ieguvis risinājums “Stapes”, kas ar skaņas vibrācijām cilvēkam atgādina par nepieciešamību relaksēties. Vibroakustikas veido skaņas vadītu dziļi relaksējošu atmiņu, palīdzot ķermenim efektīvāk atslābināties un paplašina virtuālās realitātes pieredzi. Identisku summu saņēmis arī pārvaldības rīks biškopjiem “ForQueenBee”, kas sekmē ērtus dravas pierakstus un attālināti sniedz sensoru secinājumus par kritiskākajiem procesiem bišu saimēs. Starp 3000 eiro balvu saņēmējiem ierindojies vēl viens risinājums – “Fat Cat Leaves”. Produkts jeb kaķu pakaiši no kritušām koku lapām, kas pēc lietošanas sacietē vieglākai izmantošanai un utilizācijai.
Turpretim 1500 eiro atzinību biznesa izaugsmes veicināšanai saņēmis automatizēts uzņēmuma finanšu pārvaldīšanas rīks “Akountly”, digitālās klīnikas asistents “Medon” nepieciešamo izmeklējumu, analīžu un konsultāciju ieteikumiem, funkcionālie apģērbi un aksesuāri “Radīts kustībai” bērniem ar kustību traucējumiem, onkoloģiskām saslimšanām un rehabilitācijas laikā, elektroniskās mūzikas instrumentu produkti “Saikne” audiovizuālo mediju apskaņošanai, kāršu spēle “Thought Tower” mazākas spriedzes metožu mācīšanai un uguns aizdedzināšanas tablete “FireSand”.
LIAA inovatīvo biznesa ideju konkursā “Ideju kauss” šogad tika iesniegti 275 pieteikumi, no kuriem 126 idejas iekļuva otrajā kārtā, kur varēja prezentēt savu ideju profesionālai vērtēšanas komisijai. Konkursa finālā iekļuvušās 20 labākās idejas sacentās par uzvarētāja titulu un konkursa naudas balvām.
Konkursā “Ideju kauss 2022” iesniegtās idejas dažādos konkursa etapos vērtēja profesionāla ekspertu komanda. Norises laikā dalībnieki apguva un papildināja biznesa zināšanas semināros, saņēma individuālus padomus no mentoriem, tādējādi pilnveidojot savas idejas un sacenšoties par naudas balvām no 1 500 līdz 10 000 eiro biznesa uzsākšanai. Naudas balvas tika piešķirtas 12 ideju autoriem. Balvas nodrošināja LIAA un Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).
Publicitātes attēli atrodami šeit: https://failiem.lv/u/nsqnprdv5
Par konkursu “Ideju kauss”
Lai sekmētu jaunu uzņēmumu attīstību, kas ir tieši saistīta ar valsts ekonomisko izaugsmi, LIAA katru gadu organizē inovatīvo biznesa ideju konkurss “Ideju kauss”. Tajā ir iespēja piedalīties ikvienam, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu un ir gatavs sākt uzņēmējdarbību, realizējot savu biznesa ideju. Dalībnieki sacenšas par LIAA un ERAF nodrošinātām naudas balvām biznesa uzsākšanai. Detalizētāka informācija par konkursu www.idejukauss.lv.