Noskaidroti hakatona "City to Sea" uzvarētāji

ES fondu vizuālo elementu ansamblis

Par galvenajām balvām 48 stundu hakatonā “City to Sea” sacentās 117 dalībnieki no 18 valstīm. Labāko biznesa ideju autori akvakultūru un mobilitāti veicinošu risinājumu ieviešanai balvās saņēma 18 tūkstošus eiro.

“Hakatona dalībnieki apliecināja, ka salīdzinoši īsā laikā spējam radīt globāli pieprasītas un konkurētspējīgas idejas. Kopumā hakatona laikā tika izveidota 21 komanda, kurām arī pēc pasākuma būs iespēja turpināt strādāt pie šo ideju attīstības. Tas ir labs sākums ceļā uz misijas “Jūra 2030” mērķi, risināt ar klimata pārmaiņām, piesārņojumu un aprites ekonomiku saistītus jautājumus, piedāvājot inovatīvus risinājumus tīra ūdens apritei,” uzsver viens no hakatona žūrijas pārstāvjiem, kā arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Kaspars Rožkalns.

Akvakultūras izaicinājumus risināja 11 komandas, no kurām trīs ieguva LIAA finansiālu atbalstu izstrādāto ideju realizēšanai. Balvu 3500 eiro apmērā par labāko risinājumu ieguva komanda “P-Agro”, kura izstrādāja tehnoloģiju, kas reģenerē fosforu (P) no notekūdeņiem. Nominācijā “Lielākais progress hakatona ietvaros” uzvarēja komanda “N-LAB/Wise river”, iegūstot balvu 2000 eiro apmērā. Šī komanda prezentēja ideju par bezpilota ūdens transportlīdzekli. Savukārt nominācija “Lielākais izaugsmes potenciāls” un 3500 eiro naudas balva tika piešķirta komandai “SUBmerge”, kas izstrādāja zemūdens iekārtu ūdens piesārņojuma mērījumiem.

Risinājumus mobilitātes jautājumiem hakatonā meklēja 10 komandas. Ar Rīgas Domes atbalstu nominācijā “Lielākais progress hakatona ietvaros” 2000 eiro ieguva “Pray for green” risinājums, kura mērķis ir samazināt apdrošināšanas izmaksas uzņēmumos, veicinot aktīvu mobilitāti. Nominācijā “Lielākais izaugsmes potenciāls” 3500 eiro liels finansējums tika piešķirts risinājumam “Dumb 2 Smart lights”, kas nodrošina elektroauto un elektrisko mikromobilitātes uzlādi, IoT sensorus, 5G antenu izvietošanu un citus risinājumus. “Esam gandarīti, ka mūsu risinājums tika novērtēts. Vērtīgi bija dzirdēt ekspertu un mentoru komentārus, kas ļāva uzlabot sākotnējo ideju un saskatīt tās lietas, pie kurām ir vēl jāpiestrādā. Žūrijas vērtējums ir apliecinājums, ka mūsu idejai ir potenciāls kļūt par kaut ko nozīmīgu, bet, lai to sasniegtu priekšā vēl liels darbs,” tā savas komandas pieredzi hakatonā komentēja ”Dumb 2 Smart lights” pārstāvis Artis Markots.

Savukārt nominācijā  “Advancētākais risinājums” un LIAA atbalstu 3500 eiro apmērā ieguva “4city”, kas piedāvā četru riteņu elektrisko skūteri ar uzlabotu līdzsvara nodrošinājumu, kā arī elektroskūterī integrētu kasti mantu uzglabāšanai.

Hakatonā dalībniekiem bija iespēja izmantot «Copernicus Marine Service» satelītdatus, kas palīdz novērtēt Baltijas jūras stāvokli un attīstīt risinājumus situācijas uzlabošanai.

48 stundu ilgais starptautisks hakatons “City to Sea” notika no 22. līdz 24 aprīlim Rīgā. Hakatona laikā tika aizvadīta 121 tikšanās ar mentoriem, un komandu izstrādātās idejas vērtēja starptautiska žūrija.

“City to Sea” hakatonu organizēja LIAA, vienkopus pulcējot valsts pārvaldes, privātā un pētniecības sektora organizācijas. Kopā ar LIAA to rīkoja Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) un inovāciju kustība VEFRESH ar Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta (EIT) inovāciju kopienas “EIT Food” un EIT Urban Mobility’’, Lietuvas digitālā inovāciju centra Agrifood” atbalstu. Hakatona sadarbības partneri ir Rīgas brīvostas pārvalde, Rīgas dome, Accenture, Latvijas Mobilais telefons, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, Latvijas Jūras akadēmija, Latvijas Hidroekoloģijas institūts. Hakatona īstenošanai tika piešķirts atbalsts no ERAF un Norvēģijas finanšu instrumenta.

“City to Sea” hakatons ir daļa no misijas Jūra 2030”. Misijas pamatmērķis ir risināt ar klimata pārmaiņām, piesārņojumu un aprites ekonomiku saistītus jautājumus, veidojot vidi inovatīvu projektu radīšanai un ilgtspējības nodrošināšanai.

Galerija