Pasākuma vizuālais materiāls

25. novembrī Latvijas Universitātes Dabas mājā notiks ilgmūžības pētniecībai veltīta konference, kuru organizē Baltijas ilgmūžības alianse (Longevity Alliance Baltic).

"Longevity jeb ilgmūžības izaicinājums ir iespēja izveidot ekosistēmu, kurā dažādu nozaru pētnieki, mediķi, IT speciālisti un tehnoloģiju radītāji var kopīgiem spēkiem meklēt risinājumus tādām veselības problēmām, kuras ir saistītas ar novecošanos. Latvijai šajā jomā ir labi attīstīta zinātnisko pētījumu bāze un potenciāls attīstībai, izmantojot biomedicīnas industrijas uzkrāto pieredzi," uzsver LIAA tehnoloģiju pārstāvniecības vadītāja Izraēlā Irina Rubinčika.

Viens no mūsdienu pasaules izaicinājumiem ir nepieciešamība palielināt novecojošās sabiedrības veselīgi pavadītos dzīves gadus un ilgmūžību. Šis izaicinājums ir ļoti svarīgs Baltijas valstīm. COVID pandēmijas izplatības periodā, 2020. un 2021. gadā, galvenokārt vecāka gadagājuma cilvēku veselības pasliktināšanās dēļ, Latvijā vidējais paredzamais mūža ilgums samazinājās par aptuveni 2 gadiem (no 75,5 gadiem 2019. gadā līdz 73,5 gadiem 2021. gadā), Lietuvā tas samazinājās par 2,5 gadiem (no 76,2 līdz 73,7 gadiem) un Igaunijā par 1,5 gadiem (no 78,6 līdz 77,1 gadam). Šo paredzamā dzīves ilguma samazināšanos galvenokārt noteica gados vecāku cilvēku lielā neaizsargātība pret pandēmiju.

Gan salīdzinoši zemais paredzamās dzīves ilgums, gan tā straujais samazinājums ir viens no sliktākajiem rādītājiem attīstītajās valstīs. Tajā pašā laikā vecāka gadagājuma iedzīvotāju skaita pieaugums ir viens no lielākajiem attīstītajās valstīs, un Latvijā pašlaik vērojams straujākais iedzīvotāju skaita samazinājums ES. Nemainoties situācijai, Latvijā šajā gadsimtā iedzīvotāju skaits samazināsies par vairāk nekā 30 %, bet vecāka gadagājuma cilvēku (65+) īpatsvars palielināsies līdz vairāk nekā 30 %.

Ilgdzīves tematikai veltītās konferences mērķis ir veicināt izpratni par jautājumiem, kas saistīti ar novecošanu, izglītot sabiedrību par veselīgas ilgmūžības pētniecību un attīstību un palīdzēt veidot ilgmūžības kopienu Baltijas reģionā, veicinot tālāku ilgmūžības jomas attīstību starptautiskā līmenī.

"Tas ir lieliski, ka notiek šāda konference. Īpaši svarīgi ir tas, ka šīs aktivitātes pamatā ir starptautiskā sadarbība. Kā ilgmūžības alianses "Longevity Alliance Baltics" un konferences dalībnieks esmu lepns, ka arī mūsu valsts Izraēla aktīvi iesaistās šajā sadarbībā," saka Dr. Ilia Stamblers, "Vetek" senioru asociācijas priekšsēdētājs Izraēlā un Baltijas ilgdzīves alianses konsultatīvās padomes loceklis.

Pastāv neatliekama sociāla nepieciešamība mainīt negatīvo saslimstības un mirstības tendenci, izstrādājot un ieviešot jaunas medicīnas tehnoloģijas, kas paredzētas ar novecošanu saistītu slimību profilaksei un vecāka gadagājuma cilvēku veselības uzlabošanai. Konferencē tiks prezentēti jaunākie sasniegumi ilgmūžības medicīnā, datu analīzē un politikā veselīgas ilgmūžības un ar novecošanu saistītu slimību profilakses jomā, apskatot ASV, Ķīnas un Izraēlas pieredzi.

Konference tiks aizvadīta klātienes un tiešsaistes formātā. Dalībai konferencē var pieteikties pasākuma mājasapā: http://longevitybaltics.org/conference/.