Šodien, 23. aprīlī, Latvijas valsts mežu Tērvetes dabas parkā atklāja Osakas mežu “Kizuna”, kas simboliski kļūs par daļu no Baltijas paviljona izstādē “Expo 2025 Osaka” Japānā. Ikvienam Baltijas paviljona apmeklētājam, kurā tiek pārstāvēta Latvija un Lietuva, ir iespēja simboliski piedalīties koku stādīšanā abās valstīs. Mežu Latvijā atklāja un pirmās priedes tajā iestādīja Ekonomikas ministrs Viktors Valainis, Zemkopības ministrs Armands Krauze un Japānas vēstnieks Latvijā Jošida Kensuke.
Pasaulē lielākajā starptautiskajā izstādē “Expo 2025 Osaka” Baltijas paviljons atrodas “Dzīvību glābšanas” zonā, un tā devīze ir “We Are One”, kas aicina ikvienu apzināties savu lomu nākotnes pasaules veidošanā. Paviljona viesiem ir iespēja simboliski piedalīties koku stādīšanā, tādējādi simbolizējot vienotību ceļā uz labāku nākotni. Piedaloties koku stādīšanā, ir iespēja kļūt par šo koku krustvecākiem, ko apliecina Baltijas paviljona digitāli izsniegtais sertifikāts. Kopš Baltijas paviljona atvēršanas š.g. 13. aprīlī, desmit dienu laikā koku simboliskajā stādīšanā piedalījušies jau vairāk nekā 1300 paviljona viesi.
Viktors Valainis, LR Ekonomikas ministrs: “Japānā ilgtspējīga attīstība un cieņa pret dabu ir dziļi iesakņojušās vērtības, un līdzīgas tradīcijas raksturo arī Latviju — vienu no mežiem visbagātākajām valstīm Eiropā, kur vairāk nekā puse teritorijas ir klāta mežiem. Abas valstis vieno dziļa izpratne par dabas nozīmi un ilgtermiņa domāšanu vides saglabāšanā. Ar šo simbolisko koku stādīšanu mēs vēlamies stiprināt saikni starp Latviju un Japānu, balstoties uz kopīgām vērtībām un cieņu pret dabu. Tas kalpos kā labas gribas žests, veicinot ciešāku sadarbību ekonomikas un tūrisma jomā. Tāpat iespēja kļūt par šo koku aizgādņiem nākotnē var rosināt japāņu tūristu interesi par Latviju — kā zaļu, ilgtspējīgu un viesmīlīgu galamērķi, kur augstā godā tur dabu, mieru un harmoniju”.
Osakas mežam dots nosaukums “Kizuna”, kas izvēlēts par godu Baltijas paviljona galvenajai ekspozīcijas daļai - “Kizuna” sienai, kuras dizaina autors ir pasaulē atzītais dizainers Artūrs Analts. “Kizuna” no japāņu valodas nozīmē “savienojums” vai “saikne”, apzīmējot dziļas emocionālas saites starp cilvēkiem, neatkarīgi no tā, vai tas ir ģimenes, draugu vai kopienu vidū. Šis mežs ir kā simbols pasaules iedzīvotāju vienotībai neatkarīgi no dzimuma, vecuma vai rases ceļā uz ilgtspējīgāku un iekļaujošāku pasauli. Katrs koks šajā mežā būs kā pierādījums tam, ka ikkatra cilvēka rīcība šodien spēj pozitīvi ietekmēt Zemi un tās cilvēkus nākotnē.
Armands Krauze, LR Zemkopības ministrs: “Osakas mežā iestādītās 1000 priedes ir kā simboliska Latvijas vizītkarte pasaules ainavā – jau gadsimtiem ilgi Baltijas jūras krastā augošo priedi atzīst ne tikai Eiropā, bet visā pasaulē. Priede ir ne tikai viens no skaistākajiem, bet arī izplatītākajiem kokiem Latvijas mežos, turklāt tā ir augstvērtīgs materiāls gan būvēm, gan mēbelēm. Pēdējos divus gadus Latvijas valsts mežu dabas parks Tērvetē piedzīvojis postošas vētras, tādēļ tieši šajā, Latvijas ģimenēm tik ļoti iecienītajā vietā stādām Osakas mežu – kā apliecinājumu mūsu valsts augtspējai”.
Jošida Kensuke, Japānas vēstnieks Latvijā: “Esam ļoti pagodināti, ka Latvijā izveidots mežs, kas nosaukts Japānas pilsētas Osakas vārdā. Tas vēl vairāk stiprinās jau izveidotās saites starp abām valstīm. Japāņi, kuri kļūs par koku aizbildņiem un saņems digitālos sertifikātus Baltijas paviljonā, varētu vēlēties ierasties šeit un paši savām acīm redzēt, kur un kā aug viņu koki. Tādējādi viņi redzēs, ka Latvija ir valsts, kas tur savus solījumus - stāda un kopj kokus, stiprina draudzību ar Japānu un veicina ilgtspējīgu nākotni nākamajām paaudzēm. Osakas mežs “Kizuna” ir vairāk nekā tikai nosaukums: tas ir spēcīgs simbols mūsu valstu saiknei un nozīmīgs ieguldījums globālajā ekosistēmā. Lai mazie stādiņi, kurus mēs šodien iestādījām, augtu spēcīgi un kalpotu kā ilglaicīgs apliecinājums tam, ka kopīgi esam apņēmušies ievērot ilgtspējību.”
"Expo 2025 Osaka" ir pasaulē nozīmīgākā valsts tēla veidošanas un eksportspējas veicināšanas izstāde, kas risina ne tikai ekonomiskus, bet arī pasaulei nozīmīgus sociālos jautājumus. Izstāde tika atklāta 13. aprīlī un līdz pat 13. oktobrim tā notiks Osakā, Kansai reģionā Japānā. Izstādē piedalās 160 valstis, 9 starptautiskas organizācijas un plānots, ka to apmeklēs vairāk nekā 28 miljoni apmeklētāju no visas pasaules. Vienotais Baltijas paviljons aicina apmeklētājus doties sajūtu ceļojumā caur Baltijas reģionu, sniedzot neaizmirstamu pieredzi visām maņām un vienlaikus, prezentējot dabas, cilvēces un tehnoloģiju mijiedarbību.
Informāciju sagatavoja
LIAA Starptautiskā mārketinga un komunikācijas nodaļa
T. 29725674
E-pasts: prese@liaa.gov.lv