Apvienojot vairākus stratēģiski svarīgus privātos investīciju projektus, kas balstās uz zaļo enerģētiku, viedo ražošanu un inovācijām, parakstīts nozīmīgs paziņojums par Liepājas Ilgtspējīgās Industrijas centra izveidi Liepājas speciālās ekonomiskā zonā (Liepājas SEZ).
Paziņojumu parakstījuši privātie investori, kuri īstenos attīstības projektus - uzņēmumi Van Oord, Euroports, Smulders, CIS Liepāja, GI Termināls, Fokker Next Gen Latvia, kā arī Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde, Liepājas pilsētas dome, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un Rīgas Tehniskā universitāte.
Kopīgā paziņojuma mērķis ir noteikt attīstības projektiem augstāko prioritāti valdības dienas kārtībā, nodrošinot nepieciešamo valsts atbalstu, gan vienkāršotu procedūru un saskaņojumu veidā, gan nodrošinot nepieciešamo finanšu instrumentu pieejamību un ieguldījumus infrastruktūrā. Šie projekti veicinās Latvijas ekonomikas ilgtspēju, radīs jaunas augsto tehnoloģiju nozares, sekmēs valsts IKP pieaugumu un rūpniecības attīstību.
Liepājas Ilgtspējīgas Industrijas centra izveides mērķis ir kļūt par centrālo spēlētāju Baltijas reģionā zaļās enerģijas un inovatīvo tehnoloģiju jomā. Kopējais plānotais ieguldījumu apjoms varētu pārsniegt 4 miljardus eiro laika posmā no 2025. līdz 2035. gadam.
Plānotie projekti:
- Atkrastes vēja atbalsta bāze un lielgabarīta kravu terminālis Liepājas ostā, izveidojot infrastruktūru vēja parku būvniecībai Baltijas jūrā un lielgabarīta konstrukciju ražotņu izvietošanai, ostas piestātņu tuvumā. Realizē uzņēmumi Van Oord, Euroports un Smulders.
- Ūdeņraža ražotne un termināls – Ūdeņraža ražošana, izmantojot atjaunīgos energoresursus. Realizē uzņēmums CIS Liepāja.
- Ilgtspējīgas aviācijas degvielas (SAF) rūpnīca – SAF degvielas ražošana, kas veicinās aviācijas nozares pāreju uz videi draudzīgākiem enerģijas avotiem. Realizē uzņēmums GI Termināls.
- Ar ūdeņradi darbināmu lidmašīnu ražošana – pasažieru lidmašīnu ražošana Liepājas lidostas teritorijā, kas veicinās aviācijas nozares dekarbonizāciju. Realizē uzņēmums Fokker Next Gen Latvia.
- CO2 eksporta terminālis – rūpniecībā un enerģētikā emitētā un savāktā oglekļa dioksīda uzglabāšana un transportēšana. Realizē uzņēmums GI Termināls.
Liepājas SEZ pārvaldnieks Uldis Hmieļevskis norāda, ka tas ir vēl nebijis privāto investīciju apjoms ne tikai Liepājas speciālajā ekonomiskajā zonā, bet valstī kopumā, lai radītu pilnīgi jaunu nozari, kas balstīta uz zaļā ūdeņraža, skābekļa ražošanu, CO2 transportēšanu un uzglabāšanu siltumenerģijas pārstrādi, radot unikālas iespējas izveidot un attīstīt vēl citas nozares, kas šos resursus var izmantot kā izejvielu.
"Izvēloties Liepāju kā savu projektu īstenošanas vietu, investori apliecina Latvijas neatlaidību un apņēmību attīstīt zaļo enerģiju un viedo ražošanu. Liepājas Ilgtspējīgas industrijas centra izveide ļaus reģionam kļūt par līderi atjaunojamās enerģijas un rūpniecības inovāciju jomā, piesaistot turpmākas investīcijas un radot jaunas darba vietas arī citās nozarēs. Lai šādu investīciju piesaiste notiktu, ir nepieciešama visu iesaistīto pušu, tajā skaitā arī valsts, pašvaldības un izglītības iestāžu profesionāla sadarbība. Tāpēc esam vienojušies uztvert visus atsevišķos projektus kā vienu veselumu, pozicionējot to kā Liepājas ilgtspējīgas industrijas centru" uzsver Uldis Hmieļevskis.
Liepājas SEZ pārvalde veic darbu, lai šos projektus un investorus savstarpēji vienotu, meklējot iespējas papildus sinerģijai un jaunu projektu attīstībai. Piemēram, ūdeņradi kā izejvielu plāno izmantot SAF degvielas ražošanā un Fokker Next Gen lidmašīnu uzpildei, CO2 kā izejviela nepieciešama SAF degvielas ražošanā. Savukārt bijušās rūpnīcas "Liepājas Metalurgs" transformācija par zaļu industriālo parku ļaus mērķtiecīgi uzrunāt vēl citus ražotājus, kuri kā izejvielas var izmantot H2, CO2, O2 un siltumenerģiju.
Nozīmīga ir Rīgas Tehniskās universitātes loma ilgtspējīgo industriju attīstībā, nodrošinot izglītības un pētniecības programmu izveidi uz RTU Liepājas akadēmijas bāzes. Tāpat nozīmīga ir sadarbība ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, nodrošinot zaļo koridoru šo projektu īstenošanai un Liepājas pilsētas iesaiste.
Par Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldi:
Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde nodrošinot kvalitatīvu un pievilcīgu uzņēmējdarbības vidi, un veicina Liepājas SEZ teritorijas attīstību vienotā pārvaldībā ar saprotamiem nosacījumiem, kas piesaista investorus, kuri darbojas viedās, ilgtspējīgās, augstas pievienotās vērtības nozarēs, jo īpaši ražošanas, zaļās enerģijas un tehnoloģiju jomā, radot jaunas, kvalificētas darbavietas ar konkurētspējīgu atalgojumu.