Investīcijas
Ilustratīvs attēls

Otrdien, 18. jūnijā, plkst. 10.30 Mežaparka Paviljonā Ostas prospektā 11 k-4 notiks svinīga sadarbības memoranda parakstīšana par jaunas biorafinēšanas ekosistēmas izveidi, kas sniegs būtisku ieguldījumu bioekonomikas attīstībā. Biorafinēšana ir strauji augoša nozare, kura nodrošina biomasas pārstrādi enerģijā vai plaša patēriņa produktos, kurus izmanto celtniecības materiālu ražošanā, pārtikas rūpniecībā un citās jomās. Plānots, ka sadarbības memorandu parakstīs astoņi Latvijas uzņēmumi, kā arī vairākas universitātes, zinātniskās institūcijas un valsts pārvaldes institūcijas.

Bioekonomikas nozare šobrīd sniedz lielāko devumu Latvijas apstrādes rūpniecībā. Tās kopējais eksporta apmērs 2023. gadā bija 7,86 miljardi eiro, bet kopš 2014. gada eksporta ražošanas līmenis ir gandrīz dubultojies. Šī nozare nodrošina 125 tūkstošus darba vietu un ir ar milzīgu potenciālu Latvijas ekonomikas attīstībā.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Raivis Bremšmits: “Biorafinēšana ir process, kurā no biomasas varam iegūt augstas pievienotās vērtības produktus. Ja līdz šim biomasu lielā apjomā eksportējām uz ārvalstīm, tad šobrīd ir izveidojušies priekšnosacījumi, lai to pārstrādātu Latvijā. Eksporta tirgos patērētājam ir augošs pieprasījums pēc "zaļajiem produktiem" - šī ir lieliska iespēja Latvijai izmantot savas dabiskās priekšrocības. Būtisku pienesumu nozares attīstībai sniegs tādi uzņēmumi kā Fibenol, kurš biorafinēšanas attīstībā plāno investēt līdz 700 miljoniem eiro un ASNS Ingredient, kurš strādā pie zirņu proteīna ražotnes izveides.”

Biorafinēšana ļauj līdz 90% biomasas izejvielu pārvērst materiālos, kurus plaši izmantojam būvmateriālu ražošanā, farmācijā, kosmetoloģijā, tekstiltūpniecībā, pārtikas pārstrādē un citās nozarēs, aizstājot fosilos resursus un ķīmiskās vielas. Biorafinēšana ļauj iegūt tādus produktus kā biodegviela, bioplastmasa, dažādas ēteriskās eļļas un uztura bagātinātājus, celulozi, dzīvnieku barību un mēslojumu, kā arī citus vērtīgus produktus. Tādā veidā iespējams samazināt ekoloģisko pēdu, kuru rada ražošanas process un padarīt gala produktus videi draudzīgākus.

Memorands nosaka, ka visiem biomasas ražošanas vērtību ķēdes posmiem no izejvielu iegūšanas līdz galaprodukta ražošanai jānotiek Latvijā. Tas nodrošinās, ka ar biorafinēšanas projektu saistītie ekonomiskie ieguvumi, darba vietu radīšana un ilgtspējas prakse saglabāsies, tādā veidā nodrošinot reģionālo attīstību un kopējo valsts izaugsmi.

Lai koordinētu sadarbību starp nozares uzņēmumiem, universitātēm, zinātniskajām institūcijām un valsts pārvaldi, plānots izveidot rīcības komiteju, kura nodrošinās informācijas apmaiņu un sadarbību starp iesaistītajām pusēm.

Apņēmību parakstīt sadarbības memorandu par biorafinēšanas ekosistēmas izveidi pauduši:

Biorafinēšanas jomā strādājošie uzņēmumi: Fibenol; Asns; Aloja Starkelsen; Field and Forest; Pharmeko; Biolat; Bioventa.

Universitātes un zinātniskās institūcijas: Rīgas Tehniskā universitāte; Latvijas Universitāte; Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte; Vidzemes Augstskola; Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts; nodibinājums “Baltijas studiju centrs”; Agroresursu un ekonomikas institūts; Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR”; Vides risinājumu institūts.

Valsts kapitālsbiedrības: AS Latvijas valsts meži.

Valsts institūcijas: Latvijas Investīciju un attīstības aģentūraZemkopības ministrijaEkonomikas ministrijaIzglītības un zinātnes ministrijaKlimata un enerģētikas ministrijaFinanšu ministrijaSatiksmes ministrija.