Šodien norisinājās Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomes sēde, kuru vadīja premjerministre Evika Siliņa. Tajā tika izskatīti Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA), Ekonomikas ministrijas un Aizsardzības ministrijas, kā arī citu institūciju jautājumi par nozīmīgu investīciju projektu virzību. Kopumā LIAA portfelī šobrīd ir 148 projekti, kuru kopējā vērtība sasniedz 10 miljardus eiro.
“Mēs pagājušajā gadā esam dubultojuši investoru interesi par Latviju un panākuši, ka investīciju apjoms kopumā Latvijā palielinās,” norāda E. Siliņa. “Tas ir rezultāts valdības īstenotajiem uzlabojumiem administratīvā sloga mazināšanai, nodokļu politikas vienkāršošanai, valsts nodrošinātajam atbalstam investīcijām un inovācijām, kā arī cilvēkresursu attīstībai. Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomē skatītajiem projektiem ir liela ietekme uz jaunu darba vietu rašanos, iespēju arī citiem Latvijas uzņēmējiem attīstīt savus pakalpojumus un kopumā veicināt Latvijas ekonomikas izaugsmi. Līdz ar to šie projekti tiek skatīti manā kā valdības vadītājas vadībā, lai veicinātu starpinstitūciju sadarbību un ātrāku šo projektu ieviešanu.”
Sēdē tika meklēti risinājumi saistībā ar izejvielu pieejamību biorafinēšanas projektu attīstībai, enerģētikas infrastruktūras izbūvi, kā arī stratēģiskajām investīcijām drošības un aizsardzības jomā.
“Latvijas ārvalstu investīciju piesaistes rezultāti 2024. gadā ir iespaidīgi – no nepilniem 619 miljoniem eiro 2023. gadā, pērn piesaistīto investīciju apjoms pieaudzis līdz vairāk nekā 655 miljoniem eiro. Salīdzinājumam, Lietuvā 2024. gadā piesaistīto investīciju apjoms bija 351 miljons eiro. Šim gadam Latvijas piesaistīto lielo investīciju mērķis ir 790 miljoni eiro, un, ņemot vērā spēcīgās iestrādnes un pieaugošo investoru interesi, es esmu pārliecināts, ka mēs šo mērķi pat varētu pārsniegt. Latvija ir lieliska vieta investīcijām, un to apliecina arī aktīvo investīciju projektu apjoms – 2023. gadā tas nedaudz pārsniedza 4 miljardus eiro, bet 2024. gadā sasniedza jau ap 11 miljardiem eiro,” norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis.
Sanāksmes laikā tika prezentēti pieci šobrīd aktuālākie investīciju projekti, kuru kopējais investīciju apjoms pārsniedz 2,3 miljardus eiro, un kuros plānots izveidot 1200 jaunas darba vietas. Šie projekti pārstāv tādas nozares kā fotonika, aviācija, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT), finanšu tehnoloģijas un zināšanu ietilpīga bioekonomika.
Padomes sēdē tika identificēti šķēršļi privāto zaļās enerģijas projektu attīstībai, īpaši saistībā ar jaunas elektroenerģijas infrastruktūras izbūvi. Plānots, ka pieslēgumus vēja un saules parkiem varēs izbūvēt Latvijas valsts ceļu zonējumā, tādējādi atvieglojot saskaņošanas procesus ar privāto zemju īpašniekiem, kas būtiski mazinās birokrātisko šķēršļus šādu projektu īstenošanā. Papildus tika pieņemts lēmums par ciešāku koordināciju starp LIAA un Aizsardzības ministriju, lai veicinātu stratēģisko investīciju piesaisti valsts aizsardzības funkciju nodrošināšanai.
LIAA prioritātes investīciju piesaistes jomā ietver augstas pievienotās vērtības nozares, piemēram, IKT, fotoniku, viedos materiālus, bioekonomiku, biomedicīnu un zaļo enerģiju. LIAA plāno proaktīvi strādāt ar projektiem, kas var sniegt būtisku ekonomisko atdevi, vienlaikus nodrošinot atbalstu arī citiem vietējo un ārvalstu investoru projektiem. Būtiska loma šajā procesā ir birokrātijas mazināšanai, piemēram, būvniecības jomā, kur Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi vairākus desmitus grozījumu, lai paātrinātu ceļu no būvniecības ieceres līdz būvniecības procesa uzsākšanai.
Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padome darbojas kā centrālā institūcija. Tās galvenā funkcija ir apzināt un uzraudzīt lielo investīciju projektu virzību Latvijā. Padomes sekretariāta funkcijas nodrošina LIAA.
Foto: Valsts kanceleja / Evija Trifanova