Pasākumi
Zinātnes centrā “Vizium” apbalvoti “Misijas Jūra 2030” konkursa finālisti

Šodien zinātnes centrā “Vizium”, Ventspilī, tika godināti skolēnu konkursa “Misija Jūra 2030” uzvarētāji. Labākos pētījumus video formātā par tēmu, kā iegūt tīru ūdeni mūsu apkārtnē, bija sagatavojuši Bauskas 2. vidusskolas 7. b klase, skolotāja Daiga Eglīte, A. Upīša Skrīveru vidusskolas 8. a un 8 b klase, skolotājas Danute Podvinska un Daiga Martinsone, Preiļu 1. pamatskolas 7. c klase, skolotāja Ieva Babre un Jelgavas Pārlielupes pamatskolas 9. b klase, skolotāja Irina Timofejeva.

Ekonomikas ministre Ilze Indriksone: “Apsveicu visus zinātkāros un čaklos skolēnus un viņu skolotājus, kas aktīvi iesaistījušies konkursā par Baltijas jūras izzināšanu, vienlaikus apgūstot papildus zināšanas par dabaszinību procesiem.  Prieks, ka kopā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) un Ventspils Augsto tehnoloģiju parka (VATP) Nākotnes klasi mums izdevās īstenot projektu, kurā iesaistījās skolas no visas Latvijas.  Ekonomikas ministrija turpinās aktīvi līdzdarboties izglītības attīstībā,  radot iespējas jauniešiem papildu iegūt prasmes un zināšanas dabaszinātņu, fizikas, matemātikas un citās jomās, jo STEM izglītība nodrošina veiksmīgu karjeru - eksaktās un tehniskās prasmes un zināšanas jau tagad un arī nākotnē būs labi apmaksātas un pieprasītas no darba devēju puses”.

Pagājušā gada nogalē VATP sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un LIAA izsludināja konkursu 4.-9. klašu skolēniem  ar iespēju balvās iegūt aizraujošus eksperimentu komplektus Baltijas jūras izzināšanai, bezmaksas “Nākotnes klases” izbraukuma nodarbību savā skolā un apmaksātu Latvijas zinātnes centru apmeklējumu. Konkursā piedalījās 1176 skolēni no 67 klasēm, bet eksperimentu komplektus kopumā saņems 56 klases visā Latvijā.

“Mūsu mērķis bija popularizēt dabas zinātņu un tehnoloģiju priekšmetus skolēnu vidū, aicinot viņus aizdomāties par ūdeni kā nozīmīgu resursu. Būtiski, ka šie eksperimentu komplekti paliks skolu rīcībā un tos varēs izmantot kā mācību līdzekli dažādu priekšmetu apguvē,” tā LIAA direktors Kaspars Rožkalns, piebilstot, ka tieši zilās ekonomikas temati saistībā ar tīra ūdens pieejamību šobrīd ir vieni no aktuālākajiem pasaulē. “Tā ir niša, kurā Latvijas zinātnieki un uzņēmēji var radīt jaunus produktus un pakalpojumus, ar kuriem konkurēt pasaulē,” uzsver K.Rožkalns.

Eksperimentu komplekti, kurus skolēni saņems kā balvu par dalību konkursā, sagatavoti trim dažādiem līmeņiem un katrā no tiem ir pieejams aprīkojums trīs dažādu eksperimentu veikšanai. Tā, piemēram, 4. klašu skolēni mācīsies filtrēt jūras ūdeni un iepazīt zemūdens pasauli. 5. līdz 7. klašu skolēni iepazīsies ar jūras iemītniekiem, kuri dzīvo dažādās dziļuma zonās, bet 8. un 9. klašu skolēni veiks ūdens kvalitātes mērījumus, kā arī uzzinās, kā izmantot ūdens enerģiju un elektrolīzes procesā iegūt ūdeņradi. Eksperimentu komplektus izstrādāja VATP, kuram ir nozīmīga pieredze darbā ar skolu jaunatni un biznesa ideju autoriem. "Eksperimentēšana ir viena no svarīgākajām dabiskā izziņas un mācīšanās procesa sastāvdaļām. Tieši zināšanas, kas gūtas eksperimentējot un caur praktisku pieredzi, novērojumiem, ir tās, kas mūsu prātos nosēžas visdziļāk un aizķeras visilgāk. VATP ir liels prieks, ka varam sniegt savu ieguldījumu, mudinot skolēnus pētīt un iedziļināties dažādos procesos, tādējādi bagātinot savu zināšanu krājumu," stāsta VATP valdes locekle Ilze Valdmane.

“Misija Jūra 2030” ir daļa no Latvijas valsts tēla stratēģijas, kuru īsteno LIAA. Misijas mērķis ir veicināt Latvijas iesaisti starptautiski aktuālu problēmu risināšanā. Viena no šādām problēmām – tīra ūdens pieejamība. Ar “Misiju Jūra 2030” iestājamies par reģionam nozīmīga resursa - Baltijas jūras - atjaunošanu, radot apstākļus un instrumentus, lai ilgtermiņā novērstu jūras bojāeju, jo Baltijas jūra ir viena no piesārņotākajām jūrām pasaulē. “Misijas Jūra 2030" specifiskais mērķis ir kļūt par globālo līderi ūdens piesārņojuma monitoringā, nodrošinot pilnīgu piesārņojuma monitoringu, statistiku un datu apstrādi.

Zinātnes centrā “Vizium” apbalvoti “Misijas Jūra 2030” konkursa finālisti
Konkurss Mission Sea2030