No 25. līdz 26. novembrim tiešsaistes formātā tiks aizvadīts Mašīnbūves un metālapstrādes biznesa forums, kurā neklātienē pulcēsies 123 dalībnieki no 21 valsts. Biznesa forumu sadarbībā ar Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmēju asociāciju organizē Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).
“Covid-19 krīzē uzņēmējdarbība nav apstājusies, un daudzas nozares ir spējušas pielāgoties jaunajiem apstākļiem. Viena no šādām nozarēm ir mašīnbūve un metālapstrāde, kura lielāko kritumu piedzīvoja pavasarī, bet šobrīd, ieviešot visas nepieciešamās drošības prasības, lielākā daļa nozares uzņēmumu ir atkopušies un gatavi kāpināt savu ražošanas apjomu,” uzsver LIAA direktors Kaspars Rožkalns.
Pēc eksporta apjoma metālapstrāde ir otra nozīmīgākā tautsaimniecības nozare Latvijā, kura eksportē 80% no saražotā kopapjoma uz vairāk nekā 100 pasaules valstīm. Apjautājot metālapstrādes nozares uzņēmumus, redzams, ka pavasarī ieviesto strikto ierobežojumu dēļ kopējais apgrozījuma kritums nozarē šogad varētu būt no 6 līdz 8%, salīdzinot ar 2019. gadu. Tomēr situācija nav viendabīga, un atsevišķiem nozares uzņēmumiem izdevies arī kāpināt savu apgrozījumu vai arī to ražošanas apjoms saglabājas iepriekšējā līmenī. Pieprasījuma samazinājums eksporta tirgos nav daudz ietekmējis, jo šo pasūtījumu iztrūkums tiek kompensēts ar pasūtījumiem iekšējam tirgum. Ir pieaudzis pieprasījums pēc servisa pakalpojumiem un iekārtu remontiem, kurus nodrošina metālapstrādes nozares uzņēmumi. “Organizējot šo biznesa forumu, vēlamies iedrošināt uzņēmumus Covid-19 pandēmijas laiku izmantot produktīvi, meklējot jaunus sadarbības partnerus un eksporta iespējas. Šobrīd LIAA, “Altum” un citās institūcijās kā papildus stimuls attīstībai ir pieejami vairāki valsts atbalsta instrumenti eksporta veicināšanai, jaunu produktu izstrādei, apgrozāmajiem līdzekļiem, eksporta garantijām un darbinieku apmācībai,” tā K. Rožkalns.
Mašīnbūves un metālapstrādes biznesa foruma mērķis ir iepazīstināt ārvalstu un vietējos uzņēmumus ar jaunumiem Latvijas mašīnbūves nozarē, kā arī veicināt tās starptautisko izaugsmi. Foruma dalībnieki tiks aicināti tuvāk iepazīt iespējas, ko sniedz daudzveidīgā Latvijas mašīnbūves un metālapstrādes nozare, lai veidotu šeit uzņēmējdarbību vai uzsāktu sadarbību ar Latvijas piegādātājiem. Forumu atklās ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, un pasākuma pirmā diena 25. novembrī būs veltīta nozares ekspertu prezentācijām un paneļdiskusijām, savukārt 26. novembrī nozares uzņēmumi piedalīsies kontaktbiržā.
Foruma programmā ir iekļautas industrijas speciālistu prezentācijas par mašīnbūves nākotni, Industriju 4.0, robotiku un piegādes tīkliem Latvijā. Tāpat tiks diskutēts par jaunu tirgu apgūšanu, un Covid-19 pandēmijas ietekmi uz globālajām piegādes ķēdēm. Būtiska biznesa foruma sadaļa ir ārvalstu iepircēju un Latvijas uzņēmumu kontaktbirža, kurā parasti tiek nodibināti vērtīgi kontakti turpmākai sadarbībai.
Forumā pārstāvētās valstis: Latvija (64 uzņēmumi), Somija (14), Lietuva (12), Vācija (8), Norvēģija (3), Igaunija (3), Zviedrija (2), Itālija (2) un Dienvidkoreja (2), bet pa vienam uzņēmumam dalībai pieteikušies no Austrijas, Bulgārijas, Horvātijas, Francijas, Grieķijas, Ķīnas, Indijas, Ziemeļmaķedonijas, Polijas, Rumānijas, Nīderlandes un Šveices.
Forumu tiešraidē būs iespējams vērot LIAA tīmekļvietnē un https://www.facebook.com/LIAALatvija. Tā darba valoda būs angļu, bet tiešraidei tiks nodrošināts arī tulkojums latviešu valodā.
Ar foruma programmu var iepazīties šeit: https://mechanical.liaa.gov.lv/ Reģistrēšanās pasākumam un kontaktbiržai ir pieejama šeit: https://mechanical-engineering-and-metalworking-forum.b2match.io/