Datums 23.–25. aprīlis, 2025
LaiksVisu dienu
Vieta Francija, Marseļa

Pieteikties pasākumam līdz
24.02.2025.
plkst. 23.59

Tirdzniecības misija Francijā

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) aicina Latvijas uzņēmējus piedalīties tirdzniecības misijā izstādes “ITER Business Forum 2025” (IBF) laikā no 2025. gada 23. līdz 25. aprīlim.

Dalība izstādē ļaus iepazīties ar biznesa iespējām, ko piedāvā sadarbība ar pasaulē lielāko starptautisko enerģētikas jomas projektu ITER, kura mērķis ir demonstrēt kodolsintēzes procesa, kas notiek zvaigznēs, tostarp mūsu Saulē — praktisko izmantojamību kā drošu, tīru un neizsīkstošu enerģijas avotu.

Starptautiskā izstāde "ITER Business Forum 2025" piemērota uzņēmumiem, kas vēlas iepazīties ar kodolsintēzes tehnoloģijām un kodolsintēzes enerģētikas jomu, lai veidotu kontaktus ar tehniskajiem projekta attīstītajiem un citu valstu uzņēmumiem, kas jau strādā kā piegādātāji un tehnoloģiju attīstītāji ITER projektam. 

IBF 2025 programma ietver plenārsēdes, darbnīcas, biznesa tikšanās un izstādi, kas sniedz iespēju veidot stratēģiskas partnerattiecības ar kodolsintēzes kopienu visā pasaulē. Šī ir iespēja iepazīstieties ar nozīmīgākajiem spēlētājiem kodolsintēzes topošajā piegādes ķēdē — uzņēmumiem, jaunuzņēmumiem un zinātniekiem, kas veido šīs enerģētikas jomas nākotni.

Plašāka informācija par izstādi tīmekļvietnē www.iterbusinessforum.com

Tirdzniecības misija

Šīs tirdzniecības misijas mērķis ir apmeklēt izstādi “ITER Business Forum 2025”, iepazīties ar iespējām piedalīties iepirkumos un tehnoloģiju attīstības projektos kodolsintēzes jomā, iegūt jaunāko informāciju par ITER infrastruktūras projekta virzību, kā arī nodibināt jaunus kontaktus ar industrijas uzņēmumiem un kodolsintēzes laboratorijām Francijā un citur pasaulē. Latvijas uzņēmumiem ir iespēja kļūt par piegādātājiem ITER projektam un piedalīties R&D tehnoloģiju attīstības projektos caur "Fusion For Energy" (F4E), kas ir Eiropas Savienības dalība ITER projektā.

Dalībniekiem izstādē būs pieejams LIAA pārstāvniecības kopstends, kurš tiek organizēts kopā ar zviedru, dāņu un igauņu uzņēmumiem. Tas sniegs Latvijas uzņēmumiem redzamību un iespēju organizēt B2B tikšanās, kā arī piedalīties tīklošanās kopējos tīklošanas pasākumos ar skandināvu un igauņu uzņēmumiem. 

Izstādes programma

Izstāde ir paredzēta zinātņietilpīgiem uzņēmumiem, kuru darbība ir cieši saistīta ar inovācijām un dziļo tehnoloģiju attīstību. Tajā tiek aicināti piedalīties uzņēmumi, kas pārstāv dažādas augsto tehnoloģiju nozares, tostarp elektroniku, civilo inženieriju, specializējas vadības sistēmās un precīzās instrumentācijas risinājumos, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas (IKT), kā arī optikas un sensoru risinājumus. Liela nozīme tiek piešķirta arī mašīnbūves un robotikas inovācijām, materiālzinātnēm un viedo pārklājumu izstrādei. 

Programmā no 23. līdz 25. aprīlim ir iekļauts:

  • Foruma plārsesijas apmeklējums, kur tiks prezentētas ITER projekta progress, paralēlās tematiskās sesijas, atbilstoši uzņēmumu interesei. Pilna foruma programma www.iterbusinessforum.com/conference
  • B2B tikšanās ar ITER tehniskajiem ekspertiem un uzņēmumiem. 
  • ITER objekta apmeklējums www.iterbusinessforum.com/visit.aspx 
  • Tīklošanās pasākums ar zviedru, dāņu un igauņu uzņēmējiem 22. aprīlī, kā arī dalība foruma atklāšanas pasākumā 23. aprīļa vakarā.
  • Ja uzņēmumam ir interese par Francijas tirgu, tad programmā ir iespēja iekļaut papildu individuālās tikšanās ar franču potenciālajiem partnerim, sadarbojoties ar LIAA pārstāvi Francijā Elīzu Drāznieci;

Pēc pieteikšanās tirdzniecības misijai LIAA pārstāvniecības CERN, Ženēvā vadītāja Alise Pīka-Ozola sazināsies ar pasākuma dalībniekiem, lai pārrunātu tirdzniecības misijas programmu un sasniedzamos mērķus.

Informācija dalībniekiem

Dalībniekiem jārēķinās ar šādiem izdevumiem:

  • Reģistrācijas maksa dalībai forumā: https://www.iterbusinessforum.com/participate.aspx 
  • Dalības maksu 20 cilvēkstundu apmērā par dalību izstādes kopstendā, B2B tikšanām un tīklošanās pasākumos:
    • ja uzņēmums atbilst de minimis atbalsta saņemšanas kritērijiem, tad dalības maksa tiek segta de minimis atbalsta ietvaros;

    • ja uzņēmums neatbilst de minimis atbalsta saņemšanas kritērijiem, LIAA uzņēmumam izraksta rēķinu. Vienas cilvēkstundas cena ir 29,88 eiro + PVN;

  • Uzturēšanās izmaksas (viesnīcas izdevumi) un individuālā transporta izdevumi;
  • Par papildu samaksu 70 eur iespēja piedalīties oficiālajās gala vakariņās 24. aprīlī

Praktiskā informācija par foruma atrašanās vietu un viesnīcām, kuras atrodas izstādes tuvumā /www.iterbusinessforum.com/practical.aspx 

Tirdzniecības misiju organizē LIAA, uzņēmums tajā var piedalīties gan par maksu, gan saņemot atbalstu. Lai saņemtu atbalstu, uzņēmumam ir jākvalificējas atbalsta kritērijiem. Pārbaudīt, vai uzņēmums kvalificējas atbalstam, iespējams Pašpārbaudes kalkulatorā.  Saņemot atbalstu, tiek sniegta iespēja atgūt 60% no uzņēmuma pārstāvju transporta izmaksām un 100% no pasākuma dalības maksas.

Pēc pasākuma uzņēmēji, kuri kvalificējas atbalsta saņemšanai pēc kvalitātes kritērijiem, varēs iesniegt Maksājuma pieprasījumu, izmantojot Business.gov.lv e-pakalpojuma iespēju.

Vairāk informācijas par atbalsta programmu dalībai tirdzniecības misijās ārvalstīs.

Tirdzniecības misijas LIAA rīko Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Latvijas valsts budžeta līdzfinansētās Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) inovatīvās uzņēmējdarbības attīstības programmas ietvaros.

Kas ir ITER?    

International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) ir viens no ambiciozākajiem zinātniskajiem projektiem pasaulē, kura mērķis ir demonstrēt kodolsintēzes potenciālu kā neizsīkstošu un videi draudzīgu enerģijas avotu. Reaktorā tiks izmantota deiterija un tritija plazma, lai radītu augstas temperatūras apstākļus, kas nepieciešami kodolsintēzes reakcijām — līdzīgam procesam kā zvaigznēs, tostarp mūsu Saulē.

Projekta mērķis ir panākt, lai saražotā enerģija desmitkārt pārsniegtu ievadīto enerģiju. Tas kalpos arī kā izmēģinājumu platforma tehnoloģijām, kas nākotnē būs vajadzīgas komerciāliem kodolsintēzes reaktoriem.

ITER ir starptautiskas sadarbības piemērs — tajā piedalās vairāk nekā 35 valstis, tostarp Eiropas Savienība, ASV, Ķīna, Japāna, Indija u.c.

Kodolsintēze ir būtiska vairāku iemeslu dēļ. Tā ir drošāka par tradicionālajiem kodolreaktoriem, jo nevar radīt kodolkatastrofas. Kodolsintēze arī nerada siltumnīcefekta gāzes, un tās radīto atkritumu apjoms ir niecīgs. Turklāt enerģijas resursi, piemēram, deiterijs no ūdens un tritijs no litija, ir praktiski neizsīkstoši.

Personas datu apstrādes drošības noteikumi

Alises Pīkas-Ozolas foto

Alise Pīka-Ozola

Latvijas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Ženēvā vadītāja - Latvijas uzņēmējdarbības koordinatore CERN
alise.pika-ozola [at] liaa.gov.lv